Sunday, 16.6.2024
Name days: Alina / Aneta / Justyna

Berlin 2010

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Europa bez granic

„Współpraca z Katolicką Szkołą w Berlinie"

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w dniach od 19 do 25 marca jak co roku odwiedzili swoich niemieckich partnerów w Berlinie. W spotkaniu wzięła udział grupa 20 uczniów, którzy realizowali projekt edukacyjny „Aktywne poznawanie przyjaciół w Europie" autorstwa Pani Dyrektor Katarzyny Kaźmierczak. Tegoroczny program pobytu był wyjątkowo bogaty, a podczas spotkania dominowały aktywizujące metody poznawania wielokanałowego, gry i zabawy komunikacyjne orz zajęcia integracyjne. Uczestnicy wymiany zwiedzili stolicę Niemiec - Berlin oraz podziwiali jej osobliwości (między innymi Mur Berliński, Bramę Brandenburską, Sony Center, budynek Reichstagu, Czerwony Ratusz, Fontannę Neptuna, Plac Poczdamski). Uczniowie na długo zapamiętają wizytę w Muzeum Techniki, w którym nauka okazała się cudowną zabawą.
Partnerska szkoła w Berlinie to Katolicka Szkoła Podstawowa ze wspaniałymi tradycjami. Dla czwarto - i piątoklasistów udział w ceremoniach mszalnych w języku niemieckim to niecodzienne doświadczenie, które jeszcze bardziej zbliżyło ich do ich koleżanek i kolegów zza granicy. Podczas wymiany młodzież polska miała okazję podziwiać także Poczdam, który oczarował ich swą architekturą i przepięknymi ogrodami pałacowymi.
Szczególnie cennym doświadczeniem był pobyt w niemieckich domach, gdzie uczniowie mieli okazję doświadczyć niemieckiej gościnności, doskonalić umiejętności językowe oraz poznać realia codziennego życia ich kolegów i koleżanek. Nadchodzące Święta Wielkanocne były pretekstem do rozmów o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w obu krajach.
Wszyscy uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni, a cały pobyt dostarczył im tylu pozytywnych wrażeń, że na długo pozostaną one wspaniałymi wspomnieniami.
Po powrocie do Polski rozpoczęły się przygotowania do wspólnej Zielonej Szkoły w Ustce, gdzie od 4 do 11 maja odbędzie się druga tura spotkania uczestników wymiany. Grupa 40 uczniów z Polski i Niemiec będzie odpoczywać i uczyć się nad polskim morzem.
Realizacja tak bogatego programu była by niemożliwa, gdyby nie zaangażowanie jej organizatorów oraz finansowe wsparcie Rady Rodziców i PNWM, z którą Zespół Szkół w Ociążu współpracuje już wiele lat.

Galeria Zdjęć