Piątek, 19.7.2024
Name days: Marcin / Włodzisław / Piotr

"Matematyka w kuchni" - opis projektu

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   Od września 2019r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu odbywają się zajęcia Matematyka w kuchni w ramach  projektu grantowego mPotęga, w realizacji którego kolejny już raz pomaga fundacja mBanku.

   Celem projektu jest ukazanie praktycznego oblicza matematyki znanego nam z codziennych czynności. Podczas zajęć uczniowie będą poznawali i zamieniali jednostki masy i objętości, a także planowali zakupy. Poznają staropolskie jednostki: tuzin, mendel, kopa, gros. Będą wykonywali działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych w sytuacjach praktycznych (np. proporcje składników w przepisie, podział pizzy). Podczas realizacji projektu będziemy korzystali z metod i form pracy: ćwiczenia praktyczne z zastosowaniem wagi oraz naczyń o różnej pojemności, rozwiązywanie zadań z treścią, zabawy z tangramem, przygotowywanie gier matematycznych: domino, żywnościowy Piotruś, oraz udział w konkursach integrujących dzieci i ich rodziców – konkurs na najciekawszy Przepiśnik, konkurs na grę matematyczną w języku programowania Scratch. 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji uczniowie wraz z rodzicami pod okiem kucharki szkolnej zorganizują piknik zdrowej żywności na który zostaną zaproszeni uczniowie szkoły, ich rodzice oraz goście. W listopadzie uczestnicy wyjadają do piekarni aby bliżej poznać cykl produkcji wypieków. W grudniu uczniowie przygotują ozdobne pojemniki w kształcie brył przestrzennych do przechowywania suchych produktów np. herbaty, makaronu oraz figury geometryczne z masy solnej jako ozdoby choinkowe. W czasie trwania projektu uczniowie będą współtworzyli blog matematyczno – kulinarny.

   Realizacja powyższych zadań pokaże uczniom życiową użyteczności wiedzy i umiejętności matematycznych. Wpłynie na rozwijanie aktywności oraz kreatywności wśród uczniów i rodziców, a także na kształtowanie wyobraźni przestrzennej i intuicji matematycznej.

S. Naskręcka, J. Poprawska


Galeria Zdjęć