Saturday, 22.6.2024
Name days: Paulina / Sabina / Tomasz

Spotkanie z pszczelarzem

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji p. Paulina Chwiłkowska zorganizowała w naszej szkole konkurs plastyczny „Pszczoła w roli głównej” oraz spotkanie z panią pszczelarką dla klas 1-4 i 6. Pszczelarz to jeden z najstarszych zawodów świata. Jest to bardzo wyjątkowa i fascynująca profesja. Pani Aleksandra Nowacka jest pszczelarką z zamiłowania i od wielu lat zajmuje się swoją pasieką, którą przejęła po swoim pradziadku, dziadku i ojcu.

Pani Ola odwiedziła naszą szkołę 21 maja, aby przybliżyć nam swój zawód i opowiedzieć o niezwykłym i wyjątkowym życiu pszczół, pokazując uczniom prezentację. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda pszczoła, gdzie mieszka, z ilu członków składa się jej rodzina. Pszczoły występują w rodzinach zwanych rojami, w których żyją robotnice, samce zwane trutniami oraz pszczela matka, zwana królową. Robotnice zajmują się karmieniem królowej i larw, ochraniają ul, a przede wszystkim zbierają nektar i pyłki kwiatowe, z których wyrabiają miód.

Pani Aleksandra pokazała nam również, jak wygląda ul od środka, jak powstaje miód i jakich rzeczy używa pszczelarz w swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, czym się żywią pszczoły, jak spędzają zimy, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby wytworzyć kropelkę miodu, jak się porozumiewają, jak się rozmnażają i w jaki sposób wychowują swoje potomstwo. Wyjaśniła i pokazała dzieciom, czym różni się osa od pszczoły. Dowiedzieliśmy się, że istnieje wiele rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem, oraz jak powstają świeczki z plastra wosku. Mieliśmy też okazję spróbować pyłku pszczelego. Dużą atrakcją było oglądanie stroju pszczelarza z siatką ochronną.

Dzieci dowiedziały się, jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. To były bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Poprzez takie zajęcia dzieci uczą się wrażliwości i poszanowania dla tych pożytecznych owadów, od których zależy jakość naszego istnienia. Dziękujemy za spotkanie i wiemy już, że warto zamienić cukier na miód. Jednocześnie prosimy o sadzenie kwiatów, krzewów i drzew kwitnących, aby wspierać nasze pszczółki w ich ciężkiej pracy.

Galeria Zdjęć