Piątek, 19.7.2024
Name days: Marcin / Włodzisław / Piotr

Sukces akcji „Gwiazdka dla Afryki” !!!

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

    Z końcem października nasza szkoła, należąca do Klubu Szkół Unicef, włączyła się do akcji „Gwiazdka dla Afryki”. W listopadzie zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne w szkole podstawowej i gimnazjum, mające na celu przybliżenie sytuacji dzieci w Sierra Leone, dla których akcja została zorganizowana. Dzięki materiałom dostarczonym przez Unicef (filmy, prezentacje, spoty reklamowe) dzieci i młodzież dowiedzieli się o warunkach życia i nauki w Sierra Leone: edukacja jest bezpłatna jedynie do szóstej klasy, ciężkie warunki sanitarne oraz brak należytej opieki zdrowotnej powodują, że przed piątym rokiem życia umiera w tym kraju 20 procent dzieci.

    Chcąc poprawić sytuację dzieci w Sierra Leone Unicef już kolejny rok organizuje zakup szczepionek przeciwko polio, gruźlicy i odrze, chorobom, na które umiera tam najwięcej dzieci.  W tym roku także nasza szkoła będzie miała wkład w ratowanie życia maluchom.

Po zajęciach edukacyjnych dzieci przygotowywały symboliczne prezenty, piękne pudełeczka, w których umieszczały karteczki z nazwami i ilością szczepionek, które chciałyby podarować dzieciom w Sierra Leone.

   Akcja przebiegała w naszej szkole dwutorowo. Najpierw 5 i 6 grudnia przeprowadziliśmy zbiórkę wśród uczniów. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali wspaniałe stoiska informacyjne i promujące akcję. Każdy, kto „kupił” szczepionkę otrzymywał podziękowanie i malutki certyfikat włączenia się do akcji „Gwiazdka dla Afryki”. Na spotkanie z rodzicami zostały przygotowane stoiska, na których rodzice mogli kupić pudełeczka- prezenty z symbolicznymi szczepionkami.

    Kwota zebrana w trakcie akcji przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – udało się zebrać 877, 80 zł. – co pozwoli na uratowanie kilkuset dzieci z Sierra Leone.

Nie udałoby się to bez zaangażowania całej społeczności szkolnej –  Pani Dyrektor, która wyszła z inicjatywą wstąpienia do Klubu Szkół Unicef, nauczycieli, którzy przeprowadzili zajęcia edukacyjne, inicjowali i umożliwiali robienie prezentów a także czuwali nad zbiórką pieniędzy oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej i gimnazjum.

     Jednak największe podziękowania należą się wszystkim dzieciom, które bardzo przejęły się losami maluchów w Sierra Leone i wykonały pudełeczka oraz Rodzicom, którzy tak chętnie i hojnie włączyli się do akcji, kupując prezenty wykonane przez uczniów.


Galeria Zdjęć