Sunday, 25.2.2024
Name days: Adam / Cezary / Jarosław

II Festiwal Świętych i Błogosławionych ECCE HOMO

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

II Festiwal Świętych i Błogosławionych ECCE HOMO, organizowany przez parafię pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach, odbył się pod hasłem: „Bł. Edmund Bojanowski. Serdecznie dobry człowiek”.

Główne wydarzenia festiwalu, którego realizację zaplanowaną na rok 2020, przerwała pandemia Covid 19. Tegoroczne obchody wyznaczono na 24 i 25 września 2021 r. i były przeprowadzone w kościele filialnym p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowych Skalmierzycach.

Festiwal, który swoim patronatem objęli ks. biskup Damian Bryl, Ordynariusz Diecezji Kaliskiej oraz Jerzy Łukasz Walczak, Burmistrz Gminy i miasta Nowe Skalmierzyce, jest promocją i prezentacją postaci świętych i błogosławionych polskich Kościoła Rzymskokatolickiego, ich charyzmatu i dzieła, będącego naszym dziedzictwem kulturowym i religijnym. W założeniu stanowi formę edukacyjno-artystyczną, przybliżającą świętych i błogosławionych, którzy swoją postawą i działalnością, pozostawili dla nas, ludzi współczesnych, nieocenione wzorce do naśladowania.

Grupa młodzieży z naszej szkoły pod opieką pani  E. Nowak i S. Stasiak uczestniczyła w prelekcji i obejrzała przygotowaną wystawę o życiu i działalności bł. Edmunda Bojanowskiego. Wcześniej, podążając pieszo ze Skalmierzyc w kierunku Kościoła w Nowych Skalmierzycach, spotykaliśmy pomniki i wystawy, które przypominały fakty historyczne o Powstaniu Wielkopolskim a w sposób interesujący opowiedziane zostały przez panią historyk E. Nowak.  Dotarliśmy również na most, z którego w oddali ujrzeliśmy zabytkowy dworzec  kolejowy w Nowych Skalmierzycach.

Sabina Stasiak


Galeria Zdjęć