Poniedziałek, 17.6.2024
Name days: Laura / Leszek / Adolf

Uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia klasy I

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

„W królestwie króla Kredkosa”

   W życiu każdej szkoły jest wiele ważnych uroczystości, świąt i wydarzeń. Wśród nich swoje stałe miejsce zajmuje oficjalne przyjęcie pierwszoklasistów do braci uczniowskiej. W naszej placówce ten wyjątkowy dzień przypadł na 20 października 2022r., kiedy to  najmłodsi uczniowie zdali swój pierwszy egzamin oraz złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Do ślubowania przystąpiło 23 uczniów, w tym 11 dziewczynek i 12 chłopców.

   Uczniowie klasy pierwszej do uroczystości ślubowania przygotowywali się pod kierunkiem wychowawczyni p. Ewy Bolach. W tym czasie poznali zasady i regulaminy obowiązujące w szkole i w klasie, integrowali się w zespole klasowym, poznali swoje prawa i obowiązki. Z udziałem starszych kolegów z klasy II i III przygotowali część artystyczną – inscenizację pt. „W królestwie króla  Kredkosa”. Król z królową i gwardzistą przeprowadzili pierwszoklasistom egzamin.  Sprawdzili wiedzę patriotyczną, znajomość zasad bezpieczeństwa, dbałość o rozwój fizyczny oraz umiejętność recytowania i śpiewania piosenek. Nasi najmłodsi uczniowie odpowiadali wspaniale, za co zostali nagrodzeni przez królewską parę siedmioma kredkami, jak tęcza kolorowymi oraz gromkimi brawami publiczności.

   Po występach artystycznych nastąpiła najważniejsza część uroczystości, podczas której pierwszoklasiści  przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, uczniami i kolegami, że będą godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, sumiennie wypełniać  obowiązki  szkolne,  swym  zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Grażyna Kucharska wraz ze skarbnikiem panem Bolesławem Borkowskim  z Urzędu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce (w zastępstwie pana Burmistrza) „czarodziejskim ołówkiem” dokonali symbolicznego pasowania na ucznia. Przedstawicielka Rady Rodziców pani Elwira Gilewicz wręczyła pierwszakom pamiątkowe dyplomy, zakupione z funduszu Rady Rodziców,  legitymacje szkolne oraz podpisane worki na pamiątkę tego ważnego wydarzenia. Pan Borkowski również wręczył uczniom drobne upominki i życzył dzieciom wielu sukcesów, aby szkoła stała się miejscem, w którym będą z radością zdobywać wiedzę i rozwijać swoje talenty.

   Dzień ślubowania jest również niezwykłym wydarzeniem dla rodziców, którzy mieli swój udział w uroczystości. Podziękowali  Pani dyrektor za przyjęcie pierwszoklasistów do społeczności uczniowskiej, a wychowawczyni za przygotowanie występu artystycznego i wprowadzenie dzieci w świat nauki szkolnej. Zgodnie z tradycją naszej szkoły przekazali  pani Dyrektor krzew ozdobny,  który będzie rósł wraz z dziećmi i upiększy szkolny ogród. Na koniec rodzice zaprosili gości i dzieci na słodki poczęstunek.

Galeria Zdjęć