Piątek, 21.6.2024
Name days: Alicja / Alojzy / Marta

PROGRAM EDUKACYJNY - „PRZYJACIELE ZIPIEGGO”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

  W bieżącym roku szkolnym w klasie II realizowany był program profilaktyczny pod nazwą ,,Przyjaciele Zippiego”. Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje oraz rozwija umiejętności psychospołeczne u dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi.

   Program składa się z 6 części: Uczucia, Komunikacja, Nawiązywanie i zrywanie więzi, Rozwiązywanie konfliktów, Przeżywanie zmiany i straty,  Dajemy sobie radę. Każda część zawiera odrębne opowiadanie o przygodach czworga przyjaciół: Sandy, Lilly, Finna i Tigga. Wszystkie opowiadania są zilustrowane przy pomocy zestawu obrazków oraz zawierają zadania do wykonania przez dzieci np. rysowanie, odgrywanie ról itp. Dzieci zawsze ze skupieniem i uwagą słuchały opowiadań przyjaciół Zippiego. Miały mnóstwo ciekawych pomysłów, jak rozwiązywać różne problemy oraz z zaangażowaniem opowiadały o sytuacjach, jakie zdarzają się w życiu. Dzieci bardzo chętnie brały udział w spotkaniach.

   Zajęcia prowadzone były raz w tygodniu, zaczynały się i kończyły w ten sam sposób. Dzieci bardzo chętnie brały udział w tych spotkaniach. Miały mnóstwo ciekawych pomysłów oraz chętnie opowiadały o różnych sytuacjach, jakie zdarzają się w ich życiu. Rozwijały również swoje zdolności aktorskie poprzez udział w odgrywaniu scenek. Dzięki naszym zajęciom dzieci zaczęły nawiązywać lepsze kontakty z rówieśnikami. Otwarcie mówiły o swoich uczuciach, nauczyły się pomagać innym oraz poznały różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Odwiedzaliśmy także patyczaki w klasie przyrodniczej. Uczniowie wykonali swoje patyczaki z różnych materiałów. Dzieci z zaangażowaniem dokonywały ewaluacji własnych sukcesów, wypełniały karty ewaluacji na podsumowanie zajęć, zaznaczały najczęściej uśmiechniętą buźkę i słonko.

Ewa Bolach


Galeria Zdjęć