Saturday, 13.7.2024
Name days: Daniela / Henryk / Małgorzata

Żywa lekcja historii

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

25 stycznia gościli w naszej szkole przedstawiciele z Agencji Widowisk Artystycznych ARKONA, którzy  opowiadali uczniom o królach elekcyjnych, bitwach z  XVII wieku, szlachcie i zwyczajach ludzi tamtych czasów.

Goście z dużym zaangażowaniem przedstawiali ciekawostki historyczne pokazując przy tym różne stroje, zbroję i broń. Nasi uczniowie i uczennice mieli okazję przymierzyć  proste suknie chłopów, żupan szlachcica czy zbroję husarza. Poza tym uczniowie powtarzali wiedzę m.in. o tym, kto przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, jaką szablę nazywamy batorówką, których królów wybrano podczas elekcji. Prowadzący spotkanie zaprezentował także, jak strzela się z pistoletu, który nosili żołnierze króla Jana Sobieskiego. Na koniec spotkania można było otrzymać wybijany dukat, jeśli odpowiedziało się poprawnie na kilka pytań.  Dukaty posypały się do naszych uczniów, którzy m.in. cytowali słowa hetmana Stanisława Żółkiewskiego „O jakże uroczo i dostojnie jest umrzeć za ojczyznę”.

Galeria Zdjęć