Sunday, 25.2.2024
Name days: Adam / Cezary / Jarosław

Wycieczka do Biskupina

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   W dniu 17.10.2018 roku uczniowie klasy I i III wraz z wychowawczyniami: Dorotą Nowaczyk i Karoliną Nowakowską, pojechali na wycieczkę do Biskupina.

  Biskupin to prehistoryczna osada, która leży w obrębie regionu historyczno – etnograficznego zwanego Pałukami. Obejrzeliśmy film o historii powstania Muzeum. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od lekcji muzealnej, podczas której dowiedzieliśmy się jakimi naczyniami posługiwali się dawno temu ludzie, w jaki sposób je wynaleziono, potem lepiliśmy samodzielnie naczynia z gliny. Po lekcji, przez ok. godzinę zwiedzaliśmy poszczególne stanowiska archeologiczne w osadzie Biskupin.

  Osada Biskupin  powstała najprawdopodobniej zimą 738 roku p.n.e.  Założono ją na podmokłej wyspie na jeziorze Biskupińskim (obecnie półwysep), o kształcie  w przybliżeniu owalnym i powierzchni ok. 2 ha (w obrębie wałów mieściło się ok. 1,3 ha). Gród biskupiński był zasiedlony prawdopodobnie  przez 150 lat.

Pomimo zmęczenia  zatrzymaliśmy się w sklepach z pamiątkami, gdzie królowały łuki, tarcze oraz narzędzia jakimi się posługiwano w tamtych czasach. Zakupiliśmy pamiątki dla rodziców i rodzeństwa. Zasłużony obiad zjedliśmy w Karczmie Biskupińskiej. Wycieczka na pewno pozostanie nam długo w pamięci. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do domów.

Dorota Nowaczyk

Galeria Zdjęć