Środa, 8.2.2023
Name days: Paweł / Piotr / Sylwia
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Szkolne Igrzyska Olimpijskie Ociąż 2017

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   Mottem igrzysk było łacińskie zdanie: Citius, Altius, Fortius czyli Szybciej, Wyżej, Mocniej.

   8 czerwca 2017r. w Zespole Szkół w Ociążu  z okazji Dnia Sportu i Dnia Dziecka odbyły się Szkolne Igrzyska Olimpijskie. W Olimpiadzie wzięli udział wszyscy uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej przyjmując różne role: zawodników, organizatorów jak również pomocników sędziów. Stanowiska sędziowskie w poszczególnych konkurencjach i fotoreportera objęli nauczyciele wywiązując się wspaniale z powierzonych im zadań.

   Uczniowie przygotowywali się do Olimpiady dłuży czas: wybierali państwa, które chcieliby na igrzyskach prezentować, szyli flagi, stroje Greczynek (tu nieodzowna była pomoc rodziców), ustalali barwy klasy (kolorowe koszulki), wybierali najlepszego sportowca klasy, szkoły- kompletowali im odpowiednie czerwono -białe stroje, a przede wszystkim doskonalili swoją sprawność fizyczną by być najlepszym w wybranej przez siebie konkurencji. Każdy sportowiec mógł startować w trzech dyscyplinach sportowych.

   W czwartek przy pięknej pogodzie Olimpiada odbyła się na świeżym powietrzu, na profesjonalnie przygotowanych boiskach trawiastych. Dzieci i młodzież mogli przeżyć uroczyste rozpoczęcie Igrzysk Olimpijskich wg. scenariusza igrzysk ery nowożytnej i tak: defiladę dwunastu państw, uroczyste otwarcie I.O. przez panią dyrektor szkoły Katarzynę Kaźmierczak, zawieszenie flagi olimpijskiej, odegranie i przeczytanie hymnu olimpijskiego, wniesienie ognia olimpijskiego przez najlepszych sportowców szkoły i zapalenie znicza olimpijskiego, przysięgę sportowców, wypuszczenie gołębi jako znaku pokoju, pokaz tańca- tęczowy układ z przyborem.

   W drugiej części odbyły się zmagania sportowe dzieci i młodzieży  poprzedzone rozgrzewką w rytmach zumby.  Uczniowie w kategoriach wiekowych z podziałem na płeć: I – II , III- IV, V-VI SP i I – III G rywalizowali w następujących konkurencjach: biegi długodystansowe, piłka nożna, dwa ognie, gra w palanta, skok w dal, rzut piłką lekarską, rzut piłeczką palantową, skoki na skakance. Przygotowano również stanowisko malowania twarzy, oblegane przez dzieci w czasie całej imprezy.

   Podczas przerwy odbyły się pokazy taneczno - akrobatyczne dziewcząt z klasy IIa i klasy IIb gimnazjum oraz cieszący się wielkim zainteresowaniem pokaz szkolnego magika Eryka Stodolnego, który prezentował swoje sztuczki na specjalnie przygotowanym stanowisku. W tych Igrzyskach rodzice i nauczyciele rywalizowali w konkurencji indywidualnej -rzut beretem i w grze zespołowej w palanta przeciwko reprezentacji uczniów gimnazjum. Konkurencje te budziły wielkie emocje i zainteresowanie uczestników Igrzysk Olimpijskich.

   Wszyscy uczniowie otrzymali pyszne lody, różne napoje, frytki ufundowane przez Radę Rodziców.

   Po kilkugodzinnych zmaganiach sportowych nastąpiło uroczyste zakończenie Szkolnej Olimpiady. Wręczono ponad 120 medali i nagrody specjalne. Uroczyście przy werblach opuszczono i zdjęto flagę olimpijską, zagaszono znicz olimpijski. Pani Dyrektor dokonała uroczystego zamknięcia Igrzysk Sportowych wzywając dzieci i młodzież do stawienia się na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich, które być może wejdą na stałe do tradycji szkoły. Dodać należy, że nad oprawą muzyczną imprezy czuwał gimnazjalista z klasy IIIa Mikołaj Stachowiak, a głównym organizatorem była p. Danuta Orłowska prowadząca Igrzyska Olimpijskie wspólnie z p. Kingą Jasińska i p. Ryszardem Tomczakiem.

   To był wspaniały dzień, barwny dzień pełen radości i niespodzianek. Zrealizowaliśmy wszystkie postawione sobie w projekcie cele: zachęcanie do wypoczynku czynnego, zdrowa rywalizacja w duchu fair play, zapoznanie się z ceremonią otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich, organizacja imprezy masowej, umiejętność współdziałania w zespołach  i kibicowanie.

   Każdy uczeń był w tym dniu dla nas ważny, od najmłodszego do najstarszego, od najbardziej sprawnego do najmniej sprawnego – staraliśmy aby każdy zrozumiał, że „jeśli stanąłeś na starcie to już wygrałeś, choćbyś na metę przybiegł ostatni”.

Danuta Orłowska

Galeria Zdjęć