Saturday, 13.7.2024
Name days: Daniela / Henryk / Małgorzata

Narodowe Czytanie 2019

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   Tradycją lat poprzednich, także w tym roku nasza szkoła uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lokalnym organizatorem akcji było Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Tematem tegorocznego czytania zostały polskie nowele: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka  Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Bruno Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza oraz Sawa Henryka Rzewuskiego.  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym liście  z okazji 8. Narodowego Czytania. Tomaszowi Kułtonowi, który reprezentował naszą szkołę, przypadło w udziale czytać fragment noweli Bruno Schulza, która powstała w oparciu o autentyczną historię. Cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny włączyć się w to wspaniałe przedsięwzięcie upowszechniające czytelnictwo oraz literaturę narodową, natomiast Tomkowi dziękujemy, że godnie reprezentował naszą szkołę w tej ogólnopolskiej akcji.

M. Stanek-Moś


Galeria Zdjęć