Piątek, 24.5.2024
Name days: Joanna / Maria / Zuzanna

Jan Paweł II- Odnowiciel Mowy Polskiej

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Szkolne Obchody Międzynarodowego

Dnia Języka Ojczystego

Jan Paweł II- Odnowiciel Mowy Polskiej

   W dniach od 21 do 25 lutego 2020 roku obchodziliśmy w szkole święto języka ojczystego, które zostało poświęcone naszemu Patronowi jako Odnowicielowi Mowy Ojczystej.

   Na korytarzu szkolnym można było obejrzeć gazetkę  przedstawiającą wkład Jana Pawła II w spuściznę literacką naszej ojczyzny, czytając m.in. Jego ulubione powiedzenia i zwroty: „Cóż powiedzieć…”, „Co zrobić…”, „Proszę Was…”, „Ta moc…”. Ponadto została przygotowana wystawa pt. „(…)nie miecz, nie tarcza-bronią języka, lecz arcydzieła” poświęcona polskim dziełom literackim.

   Na lekcjach języka polskiego uczniowie przypomnieli sobie genezę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, a także mieli przyjemność wysłuchać Inwokacji w interpretacji czołowych aktorów polskich. Natomiast chętni uczniowie zmierzyli się z łamańcami językowymi- wierszykami przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami. W każdej klasie został wyłoniony jeden uczeń, który najlepiej poradził sobie z zadaniami dotyczącymi poprawnych zasad pisowni, zdobywając tytuł „Mistrza ortografii” ( klasy II-VI) oraz „Omnibusa Językowego” (Klasy VII-VIII).

  Podsumowaniem obchodów był apel poświęcony Patronowi Janowi Pawłowi II, który był mistrzem słowa. Jego utwory recytowały uczennice klas V-VII przy akompaniamencie muzycznym i przepięknym śpiewie chóru szkolnego.

A. Woźniak


 

Galeria Zdjęć