Sunday, 25.2.2024
Name days: Adam / Cezary / Jarosław

„To jest moja Matka, ta Ojczyzna”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Obchody Dnia Patrona 

     16 października 2018 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu obchodziła święto Patrona szkoły połączone z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.   Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w sali gimnastycznej szkoły przez ks. proboszcza Krzysztofa Niciejewskiego. Po niej jej uczestnicy udali się przed tablicę Patrona szkoły, gdzie złożono pokłon i kwiaty. Następnie Pani Katarzyna Kaźmierczak Dyrektor Zespołu Szkół w Ociążu powitała przybyłych gości: Panią Bożenę Budzik Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Pana Daniela Mitułę kierownika Referatu Oświaty, Panią Teresę Kiełbik Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Nowych Skalmierzycach, Panią Annę Matuszczak Dyrektora Publicznego Przedszkola w Ociążu, ks. Krzysztofa Niciejewskiego, a także przewodniczącego Rady Rodziców Zbigniewa Nowackiego, rodziców, nauczycieli i uczniów. Zaproszeni goście z okazji święta szkoły przekazali na ręce pani dyrektor życzenia i kwiaty. Ten dzień był również okazją do podziękowania Pani Bożenie Budzik odchodzącej Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce za piękną  i nowocześnie wyposażoną szkołę.  Karolina Kostera uczennica klasy VIII z tej okazji wręczyła Pani Burmistrz własnoręcznie namalowany portret.

     W dalszej części uroczystości został przedstawiony program słowno-muzyczno-taneczny zainspirowany słowami Jana Pawła II: „To jest moja Matka, ta Ojczyzna” przygotowany przez panią Agnieszkę Woźniak. Akcja przedstawienia została osadzona w czasach I wojny światowej, kiedy to chłopska rodzina przeżywa rozstanie z ojcem i synem, którzy ruszają na front walczyć o wolność Polski. W rodzinnym domu bohaterów historii ukrywa się poeta, który ze względu na stan zdrowia nie może walczyć. Wybrał, jednak walkę słowem i piórem. Przywołuje pisarzy, poetów, malarzy i fragmenty literatury z czasów zaborów, dając w ten sposób nadzieję. Symbolem podkreślającym polskość był biały orzeł. Jego "głos-pisk" dawał nadzieję na odzyskanie niepodległości. Jego istota została podkreślona tańcem orła i kruków symbolizujących zaborców, którego choreografię opracowała pani Danuta Orłowska. Spektakl został wzbogacony pięknymi patriotycznymi utworami wykonanymi przez chór szkolny oraz akompaniujący mu zespół muzyczny pod batutą pani Agnieszki  Wielebskiej. Wymowną scenografię podkreślającą święto Patrona oraz obchody odzyskania niepodległości przygotowały panie Karolina Nowakowska oraz Małgorzata Olechowska.

      Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Katarzyna Kaźmierczak podziękowała młodym artystom i nauczycielom za piękny oraz wzruszający spektakl teatralny, który zostanie powtórzony dla lokalnej społeczności w dniu 8 listopada o godzinie 18.00.

 

Galeria Zdjęć