Czwartek, 8.12.2022
Name days: Edyta / Maria / Alojzy
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Lekcje z Filharmonią 2017/2018

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   Już od lat organizujemy w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu „Lekcje z Filharmonią”, które są niezwykłymi zajęciami z muzyki. Muzyka wpływa na nasze zmysły, stanowi dla nas inspirację. Lekcje z kaliską filharmonią po raz kolejny wpisały się kolorowymi nutkami w edukację uczniów. Nasza sala gimnastyczna jest miejscem koncertów muzycznych. Także w tym roku szkolnym 2017/2018, w październiku, rozpoczęliśmy spotkania z muzykami Filharmonii Kaliskiej, zorganizowane przez panią wicedyrektor Grażynę Kucharską.  Dzięki  tym  zajęciom dzieci uczą się rozpoznawać instrumenty, słuchać ich brzmienia, a także pogłębiają wiedzę w zakresie nowych terminów muzycznych. Poszukują odpowiedzi na pytanie, co inspiruje kompozytorów do tworzenia muzyki. Poznają kompozycje zainspirowane przyrodą, światem zwierząt, baśniami. Zabrzmią także utwory, które powstały z fascynacji zdobyczami współczesnej techniki.

   Tematy koncertów dla najmłodszych w tym roku szkolnym to:

Państwo Smyczkowscy
Skrzypce, Altówka, Wiolonczela, Kontrabas - to cała smyczkowa rodzina. A jak to w rodzinie bywa, ktoś jest duży a ktoś mały. Ktoś ma niski a ktoś wysoko brzmiący głos. A jak to jest w rodzinach instrumentów? Co jest większe altówka czy skrzypce? Kontrabas czy wiolonczela? Podczas tego muzycznego spotkania poznamy i porównamy wszystkie instrumenty ze smyczkowej rodziny.

Zimowa opowieść
Instrumenty dęte blaszane zabiorą nas w zimową podróż. Gdy na dworze panuje mróz, a z ust leci para, ogrzeje nas lśniący blask i ciepłe brzmienie trąbek, puzonów i waltorni. Niech zatem zadmą!!!

Dźwiękami malowane
Muzyka potrafi wpływać na nasze zmysły i nas inspirować, ale co inspiruje kompozytorów do tworzenia muzyki? Obserwacja natury? Podróże? Świat baśni?... Podczas tych koncertów przedstawimy utwory, które zostały zainspirowane odgłosami przyrody np. lotem trzmiela. Jak brzmią jego skrzydełka poruszane delikatnym powiewem wiatru? W jakich rytmach zatańczy dla nas zielony diabełek? W jakim metrum turkocze pociąg?

Wiosna w rytmie perkusji
Rytmicznym krokiem przymaszeruje do Was duet perkusistów Filharmonii Kaliskiej. Jakie instrumenty z ogromnego magazynu postanowią ze sobą zabrać? 
Pan Romek opowie o początkach swojej perkusyjnej kariery w kuchni babci Gieni.

Ewa Bolach

 

 

Galeria Zdjęć