Poniedziałek, 29.5.2023
Name days: Magdalena / Maksymilian / Urszula
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Lekcje z Filharmonią 2016/17

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   Już od najmłodszych lat pragniemy uczyć dzieci obcowania z muzyką klasyczną, dlatego organizujemy w Szkole Podstawowej „Lekcje z Filharmonią”, które są niezwykłymi zajęciami z muzyki. Także w tym roku szkolnym 2016/2017, rozpoczęliśmy spotkania z muzykami Filharmonii Kaliskiej, zorganizowane przez p. wicedyrektor Grażynę Kucharską.

W kolejnych odsłonach tegorocznego cyklu koncertów edukacyjnych dla dzieci przeniesiemy naszych młodych słuchaczy w świat baśni przy pomocy nietypowych instrumentów i środków wyrazu. Wydobędziemy spod warstwy kurzu zapomniane brzmienia, przywołamy mityczne stworzenia z krainy legend celtyckich i spróbujemy zmienić wasze wyobrażenie o muzyce świątecznej. Dowiemy się ile strun ma harfa celtycka, czym różni się stroik pojedynczy od podwójnego i na jakich instrumentach grywano zanim powstały skrzypce współczesne. Dzięki  tym  zajęciom dzieci uczą się rozpoznawać instrumenty, słuchać ich brzmienia, a także pogłębiają wiedzę w zakresie nowych terminów muzycznych.

Tematy zajęć w tym roku szkolnym to:

Podróż do krainy baśni – harfa i przyjaciele.

Wyruszmy razem w podróż do krainy baśni! Niech niebiańskie dźwięki harfy opowiedzą historie irlandzkich elfów i psotnych cherubinów. Zabrzmią nie tylko utwory na harfę solo – usłyszymy także duety z zaprzyjaźnionymi instrumentami.

Jazzowa zima

Muzyka jazzowa pozwala na pokazanie tematów muzycznych na tysiące sposobów. Świąteczne piosenki i zimowy klimat – tym razem w takich stylach jak bossa nova, swing czy free jazz. W jazzie wszystko jest możliwe!

Zwierzyniec instrumentów dętych drewnianych

W zespole dętym drewnianym mamy Kaczkę dziwaczkę, Słonia Trąbalskiego, a nawet cały zespół Ptasiego Radia! Podczas podróży przez ptasi świat odpowiemy na kilka nurtujących pytań: skąd bierze się dźwięk w tych instrumentach? Dlaczego flet jest instrumentem dętym drewnianym skoro najczęściej wykonany jest z metalu...?

Suka biłgorajska i inne instrumenty ludowe

Zanim pojawiły się skrzypce, na staropolskiej wsi grywano na takich instrumentach jak suka biłgorajska czy fidel płocka. Instrumenty ludowe zabiorą dzieci w nietypową podróż w czasie – może właśnie takie brzmienia można było usłyszeć na weselach polskich królów?

Ewa Bolach 

 

Galeria Zdjęć