Poniedziałek, 17.6.2024
Name days: Laura / Leszek / Adolf

„Voyage, voyage” …. – dziecięce biuro podróży z wizytą w Berlinie

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Zgodnie z tradycją zapisaną w kalendarzu imprez szkolnych Zespołu Szkół w Ociążu uczniowie klas 4-6  przebywali w  dniach od 8 do 13 marca 2016 wraz z opiekunami w zaprzyjaźnionej szkole im. św. Marii w Berlinie. Międzynarodowe spotkanie odbyło się w ramach  realizowanej cyklicznie   innowacji pedagogicznej, której pomysłodawczynią jest Pani Katarzyna Kaźmierczak  - dyrektor Zespołu Szkół w Ociążu.

Tegoroczny program wymiany uczniów był bardzo atrakcyjny. Polscy uczniowie mieli okazję zobaczyć historyczną część Berlina - Bramę Brandenburską, Plac Poczdamski, siedzibę rządu niemieckiego, katedrę św. Jadwigi, dawną granicę przebiegającą przez miasto oraz podziwiać panoramę metropolii z wieży Katedry Francuskiej. Oprócz zwiedzania miasta uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Komunikacji, w Extavium w Poczdamie i w berlińskim akwarium, które stanowi część ogrodu zoologicznego. Zajęcia odbyły się w mieszanych grupach, a  poświęcone były  niektórym gatunkom ryb, owadów i płazów  zamieszkujących  przepiękne, kolorowe akwaria i terraria zlokalizowane na trzech kondygnacjach budynku.

Czas spędzony w stolicy Niemiec był także okazją do bliższego poznania się wszystkich uczestników wymiany, jak i ich rodzin. To właśnie rodziny goszczące w swych domach uczniów z Polski zadbały o to, aby również  popołudniami pokazać gościom, jak najwięcej atrakcji Berlina. Szczególnym powodzeniem cieszyły się przejazdy metrem, kolejką miejską, wyjścia na basen, do muzeów i wspólne spędzanie wolnego czasu.

Polscy uczniowie przygotowali dla swoich niemieckich koleżanek i kolegów oraz ich rodziców niespodziankę, czyli przedstawienie w języku niemieckim pt: „Wir suchen Matrosen”. Swoje talenty aktorskie, językowe  i wokalne uczniowie zaprezentowali podczas wspólnego spotkania, które odbyło się w sobotnie przedpołudnie w szkole. Po występach oraz uroczystym wręczeniu  podziękowań rodzicom goszczącym naszych uczniów nadszedł czas na wspólne śniadanie, rozmowy i podsumowanie tegorocznej wizyty w Berlinie.

Zakończeniem spotkania w niemieckiej stolicy była msza św., którą  w kościele p.w. św. Dominika odprawił miejscowy proboszcz parafii. Podczas mszy św. celebrowanej w języku niemieckim nie zabrakło także polskich akcentów – liturgia słowa i modlitwa wiernych została odczytana w dwóch językach. Polscy uczniowie na dziękczynienie zaśpiewali „Barkę” – ukochaną pieśń papieża Jana Pawła II. Dla wszystkich wiernych, a szczególnie dla tych polskiego pochodzenia zgromadzonych w świątyni był to moment pełen wzruszenia, a nawet łez.

Po mszy św. nadszedł czas rozstania, ale nie na długo, bowiem za dwa miesiące wszyscy uczestnicy spotkają się na Zielonej Szkole w Rewalu.

Nad przebiegiem i organizacją wizyty w Berlinie czuwali dyrektorzy i nauczyciele z obu zaprzyjaźnionych szkół – Ricarda Bielsky, Katarzyna  Kaźmierczak, Grażyna Kucharska, Claudia Tessmer i Donata Walczak – Stawik.

Serdecznie dziękujemy Pani Burmistrz Bożenie Budzik, PNWM z siedzibą w Warszawie oraz prywatnym sponsorom za udzielenie finansowego i rzeczowego wsparcia dla naszego projektu.

Słowa podziękowania kieruję także do pani Agnieszki Wielebskiej – nauczycielki muzyki, która przygotowała uczniów do wykonania „Barki” oraz do pani Małgorzaty Olechowskiej – nauczycielki plastyki za  scenografię do przedstawienia teatralnego.

Donata Walczak – Stawik


 

Galeria Zdjęć