
Zgodnie z tradycją zapisaną w kalendarzu imprez szkolnych Zespołu Szkół w Ociążu uczniowie klas 4-6 przebywali w dniach od 8 do 13 marca 2016 wraz z opiekunami w zaprzyjaźnionej szkole im. św. Marii w Berlinie. Międzynarodowe spotkanie odbyło się w ramach realizowanej cyklicznie innowacji pedagogicznej, której pomysłodawczynią jest Pani Katarzyna Kaźmierczak - dyrektor Zespołu Szkół w Ociążu.
Tegoroczny program wymiany uczniów był bardzo atrakcyjny. Polscy uczniowie mieli okazję zobaczyć historyczną część Berlina - Bramę Brandenburską, Plac Poczdamski, siedzibę rządu niemieckiego, katedrę św. Jadwigi, dawną granicę przebiegającą przez miasto oraz podziwiać panoramę metropolii z wieży Katedry Francuskiej. Oprócz zwiedzania miasta uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Komunikacji, w Extavium w Poczdamie i w berlińskim akwarium, które stanowi część ogrodu zoologicznego. Zajęcia odbyły się w mieszanych grupach, a poświęcone były niektórym gatunkom ryb, owadów i płazów zamieszkujących przepiękne, kolorowe akwaria i terraria zlokalizowane na trzech kondygnacjach budynku.
Czas spędzony w stolicy Niemiec był także okazją do bliższego poznania się wszystkich uczestników wymiany, jak i ich rodzin. To właśnie rodziny goszczące w swych domach uczniów z Polski zadbały o to, aby również popołudniami pokazać gościom, jak najwięcej atrakcji Berlina. Szczególnym powodzeniem cieszyły się przejazdy metrem, kolejką miejską, wyjścia na basen, do muzeów i wspólne spędzanie wolnego czasu.
Polscy uczniowie przygotowali dla swoich niemieckich koleżanek i kolegów oraz ich rodziców niespodziankę, czyli przedstawienie w języku niemieckim pt: „Wir suchen Matrosen”. Swoje talenty aktorskie, językowe i wokalne uczniowie zaprezentowali podczas wspólnego spotkania, które odbyło się w sobotnie przedpołudnie w szkole. Po występach oraz uroczystym wręczeniu podziękowań rodzicom goszczącym naszych uczniów nadszedł czas na wspólne śniadanie, rozmowy i podsumowanie tegorocznej wizyty w Berlinie.
Zakończeniem spotkania w niemieckiej stolicy była msza św., którą w kościele p.w. św. Dominika odprawił miejscowy proboszcz parafii. Podczas mszy św. celebrowanej w języku niemieckim nie zabrakło także polskich akcentów – liturgia słowa i modlitwa wiernych została odczytana w dwóch językach. Polscy uczniowie na dziękczynienie zaśpiewali „Barkę” – ukochaną pieśń papieża Jana Pawła II. Dla wszystkich wiernych, a szczególnie dla tych polskiego pochodzenia zgromadzonych w świątyni był to moment pełen wzruszenia, a nawet łez.
Po mszy św. nadszedł czas rozstania, ale nie na długo, bowiem za dwa miesiące wszyscy uczestnicy spotkają się na Zielonej Szkole w Rewalu.
Nad przebiegiem i organizacją wizyty w Berlinie czuwali dyrektorzy i nauczyciele z obu zaprzyjaźnionych szkół – Ricarda Bielsky, Katarzyna Kaźmierczak, Grażyna Kucharska, Claudia Tessmer i Donata Walczak – Stawik.
Serdecznie dziękujemy Pani Burmistrz Bożenie Budzik, PNWM z siedzibą w Warszawie oraz prywatnym sponsorom za udzielenie finansowego i rzeczowego wsparcia dla naszego projektu.
Słowa podziękowania kieruję także do pani Agnieszki Wielebskiej – nauczycielki muzyki, która przygotowała uczniów do wykonania „Barki” oraz do pani Małgorzaty Olechowskiej – nauczycielki plastyki za scenografię do przedstawienia teatralnego.
Donata Walczak – Stawik
[2]
[3]
[4]
[5]
[6]
[7]
[8]
[9]
[10]
[11]
[12]
[13]
[14]
[15]
[16]
[17]
[18]
[19]
[20]
[21]
[22]
[23]
[24]
[25]
[26]
[27]
[28]
[29]
[30]
[31]
[32]
[33]
[34]
[35]
[36]
[37]
[38]
[39]
[40]
[41]
[42]
[43]
[44]
[45]
[46]
[47]
[48]
[49]
[50]
[51]
[52]
[53]
[54]
[55]
[56]
[57]
[58]
[59]
[60]
[61]
[62]