Piątek, 24.5.2024
Name days: Joanna / Maria / Zuzanna

Międzynarodowe, jubileuszowe spotkanie w Ociążu

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Międzynarodowe, jubileuszowe spotkanie w Ociążu

W dniach od 13 do 15 maja br. gościli z rewizytą w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ociążu uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionego Gimnazjum im. Erwina Strittmattera w Sprembergu ( Niemcy/ Brandenburgia ).

Wizyta gości z Niemiec zbiegła się z 10 Jubileuszem powstania szkoły oraz Świętem Patrona – papieża Jana Pawła II.
W tym roku swoją obecnością zaszczycił gospodarzy sam dyrektor niemieckiego gimnazjum Elmar Schollmeier oraz koordynatorka projektu Gaby Ring.
Program międzynarodowego spotkania był bardzo różnorodny.
Pierwszego dnia dyrektor szkoły Katarzyna Kaźmierczak, koordynatorka spotkania Donata Walczak – Stawik oraz uczniowie powitali swoich gości wspaniałym poczęstunkiem, który przygotowali uczestnicy wymiany wspólnie z rodzicami.
Następnie niemieccy goście mieli okazję zwiedzić budynek szkolny oraz zapoznać się z polskim systemem edukacyjnym.
Po południu uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego- Dominiki Stefanowskiej zaprezentowali gościom przedstawienie w języku niemieckim pt.: „Wir suchen Matrosen".
Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia były gry i zabawy sportowe przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego.
Drugiego dnia polscy i niemieccy uczniowie wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Poznania. Zwiedzali między innymi Stary Rynek, Ratusz, Kościół Franciszkanów oraz wzięli udział w prezentacji multimedialnej poświęconej powstaniu Grodu Pierwszych Piastów. Prezentacja odbyła się w języku niemieckim i dostarczyła gościom niesamowitych wrażeń, dzięki licznym efektom specjalnym.
Po południu polscy i niemieccy uczniowie spędzali czas wolny w mieście i w Centrum Handlowym Stary Browar.
Ostatni dzień pobytu gości z Niemiec przebiegał bardzo uroczyście.
Po mszy świętej w kościele parafialnym w Ociążu odbyła się w szkole uroczysta akademia z przepiękną oprawą muzyczną, poświęcona patronowi szkoły.
Podczas uroczystości koordynatorka projektu Donata Walczak-Stawik przedstawiła prezentację multimedialną podsumowującą 9 lat współpracy z niemieckim gimnazjum w Sprembergu.
W trakcie uroczystości niemieccy nauczyciele i uczniowie mogli poznać między innymi gospodarza gminy -  panią burmistrz Bożenę Budzik, panią wizytator Barbarę Szeląg oraz innych znakomitych gości zaproszonych na jubileuszową uroczystość.
Gospodarz jubileuszu i zarazem dyrektor szkoły Katarzyna Kaźmierczak skierowała do zaproszonych gości swoje przemówienie w dwóch językach – po polsku i po niemiecku.
Dyrektor niemieckiego gimnazjum podarował szkole z okazji jubileuszu drzewko – miłorząb japoński jako symbol niezniszczalności i odrodzenia, a także na pamiątkę wspaniałych kontaktów między obiema placówkami.
Gościem specjalnym uroczystości była również nauczycielka Uschi Schwerst - Meerfort z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Berlinie, z którą to współpracuje Szkoła Podstawowa w Ociążu. Prezentację multimedialną na temat tej współpracy przedstawiła Anita Morawska – Wasielak.
Międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli w Ociążu mogło się odbyć dzięki finansowej pomocy PNWM z siedzibą w Warszawie oraz Pani Burmistrz i rodziców. Za okazane wsparcie serdecznie dziękujemy.

Galeria Zdjęć