Środa, 8.2.2023
Name days: Paweł / Piotr / Sylwia
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Wędrówka po świecie pieniądza

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

  W sobotę 10 czerwca wyjechaliśmy na wycieczkę do Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka w Warszawie. Tam uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych „Był sobie pieniądz”. Poznaliśmy poszczególne etapy rozwoju pieniądza, od pojawienia się pierwszych płacideł, poprzez wynalezienie monet, banknotów aż do powstania elektronicznych form zapisu pieniądza. Trasa zwiedzania obejmowała moduły Antyk-Średniowiecze-Nowożytność, Systemy pieniężne, Bank centralny, Laboratorium autentyczności i Skarbiec.

   Podczas pobytu w laboratorium badaliśmy autentyczność banknotów, w świetle UV sprawdzaliśmy znaki wodne, paski opalizujące i druk recto-verso. Mieliśmy także okazję dotknąć monety ważącej 20 kg, która wykonana jest z miedzi i ma kształt płyty. W skarbcu mogliśmy obejrzeć skrytki na wartościowe przedmioty oraz podnieść sztabkę złota ważącą 12,5 kg o wartości 2 mln złotych.

   Lekcja w Centrum była bardzo ciekawa dzięki bogatej ekspozycji i wykorzystaniu nowoczesnej technologii multimedialnej. Ta fascynująca wędrówka po świecie pieniądza pomogła nam zrozumieć podstawowe zagadnienia i skomplikowane procesy ekonomiczne. 

Opiekunowie wyjazdu: Grażyna Kucharska, Kinga Jasińska, Beata Hadryan – Grzywna, Jolanta Poprawska, Łukasz Menzel.


Galeria Zdjęć