Piątek, 19.7.2024
Name days: Marcin / Włodzisław / Piotr

Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Skalmierzyc

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   28 grudnia 2018 roku o godzinie 16-tej zapadał już zmierzch, gdy wyruszyliśmy na ostatni w tym roku rajd aby wziąć udział w uroczystościach związanych ze 100-leciem wybuchu powstania wielkopolskiego „Skalmierzyckie drogi do niepodległości”.

  Było już ciemno, kiedy dotarliśmy  do Domu Katolickiego – miejsca skąd powstańcy w nocy z 29/30 grudnia 1918 roku wyruszyli  oswobodzić Skalmierzyce. W historycznym budynku obejrzeliśmy kolekcję broni z przełomu XIX/XX wieku, mundury i stroje z epoki oraz nowo odsłoniętą tablicę pamiątkową. Jednak największą atrakcją była rekonstrukcja historyczna przedstawiająca wydarzenia z walki o niepodległość. Stroje, mundury, broń, flagi powstańcze oraz scenografia sprawiły, że było to dla wszystkich ciekawe widowisko. Po obejrzeniu bitwy mogliśmy się rozgrzać ciepłą herbatką i żołnierską grochówką.

  Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Powstańców Wielkopolskich gdzie złożono wiązanki kwiatów. Oprawę marszu stanowiły grupy rekonstrukcyjne, harcerze i kibice piłkarscy, a flagi i świecące flary wprawiały w patriotyczny nastrój.

To był  ostatni punkt obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Opiekunowie grupy: Elżbieta Nowak, Kinga Jasińska, Grażyna Kucharska

    

Galeria Zdjęć