Piątek, 19.7.2024
Name days: Marcin / Włodzisław / Piotr

Kongres polsko – niemieckiej wymiany szkolnej Berlin 2019

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   W dniach od 4 do 5 listopada 2019 roku wspólnie z panią Dyrektor Grażyną Kucharską wzięłyśmy udział w kongresie polsko – niemieckiej wymiany szkolnej w Berlinie zorganizowanym przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży  (PNWM – DPJW )  z siedzibą w Warszawie i Poczdamie.

   Laboratorium Wymiany to dwudniowy kongres Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), skierowany do wszystkich osób zajmujących się polsko-niemiecką wymianą szkolną w Polsce i Niemczech szczególnie dla nauczycieli i innych osób zaangażowanych w wymianę - organizatorów projektów, pośredników językowych, opiekunów i trenerów. Kongres umożliwił nam  wymianę  doświadczeń, nawiązanie współpracy oraz poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności kreowania projektów międzykulturowych. Jego celem było budowanie trwałych relacji pomiędzy szkołami z Polski i Niemiec.

  Jeden z warsztatów „Laboratorium wymiany” poświęcony był różnorodności, podczas którego zarówno uczestnicy jak i trenerzy doszli do wspólnego wniosku, iż  młodzież się polaryzuje, pojawia się nacjonalizm albo źle rozumiany patriotyzm i piętnowanie innych. To ważne zadanie dla nauczycieli, aby wpływać na uczniów, mówić więcej o różnorodności i pokazywać im ją.

   Oprócz różnorodności poruszone zostały kwestie demokracji na co dzień i podczas wymiany, współpracy na różnych zasadach, aplikacje i narzędzia w międzynarodowej wymianie młodzieży oraz propozycje i formy zabaw, w których jest metoda na udane międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli.

Donata Walczak – Stawik

 


Galeria Zdjęć