Piątek, 24.5.2024
Name days: Joanna / Maria / Zuzanna

Goście zza Odry z rewizytą w Ociążu 2012

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Dnia 7 maja młodzież z naszego gimnazjum powitała na ostrowskim dworcu kolejowym grupę uczniów wraz z nauczycielami z zaprzyjaźnionego od ponad jedenastu lat Gimnazjum w Sprembergu. Niemieccy goście przybyli do Ociąża z czterodniową rewizytą ( polscy uczniowie przebywali w Sprembergu we wrześniu ubiegłego roku ).

Program spotkania był bardzo różnorodny.

Pierwszego dnia niemieccy uczniowie mogli bliżej poznać rodziny swoich polskich kolegów. Drugi dzień natomiast upłynął na całodniowym pobycie w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski obie grupy wzięły udział w prezentacji multimedialnej poświęconej historii powstania Grodu Pierwszych Piastów, podziwiały Stary Rynek oraz Ratusz. Czas wolny uczniowie spędzili w Centrum Handlowym Stary Browar. Zwieńczeniem wyjazdu był dwugodzinny pobyt w jarocińskim aquaparku, gdzie wszyscy mogli się zrelaksować.

Kolejny dzień poświęcony był lepszemu poznaniu się uczniów poprzez udział w licznych zabawach i grach integracyjnych na ostrowskich Piaskach. Po sportowych zmaganiach był również czas na wspólny piknik „pod chmurką”. Po południu goście i gospodarze zwiedzili pałac rodziny Lipskich w Lewkowie. Tego dnia niemieccy uczniowie zwiedzili także budynek szkoły, zjedli wspaniały obiad oraz wspólnie z polskimi kolegami rozegrali mecz siatkówki. Wieczorem obie grupy spotkały się na ognisku, natomiast nauczyciele wzięli udział we wspaniałym recitalu Leona Hendrixa w ostrowskim Centrum Kultury.

Ostatni dzień rewizyty upłynął na zwiedzaniu Ostrowa Wielkopolskiego. Nasi goście podziwiali między innymi Kościół NMP, Konkatedrę, Ratusz oraz Rynek, a także odrestaurowaną Synagogę. Duże zainteresowanie wśród niemieckich gości wzbudził Stary Cmentarz z zabytkowymi nagrobkami. Punktem kulminacyjnym był uroczysty obiad, na którym podsumowano czterodniowe spotkanie i ustalono datę kolejnego pobytu polskich uczniów w Niemczech.

Tak trudno się rozstać… zgodnie powtarzali wszyscy uczestnicy międzynarodowej wymiany uczniów, ale czas płynął nieubłagalnie. Po południu na ostrowskim dworcu kolejowym ze smutkiem, a nawet łzami pożegnaliśmy naszych gości. Cieszy nas jednak fakt, że w ostatnim tygodniu września odbędzie kolejne spotkanie w Sprembergu.

Na koniec warto podkreślić, iż międzynarodowe spotkanie uczniów z obu szkół odbyło się dzięki dotacji finansowej PNWM z siedzibą w Warszawie. Słowa podziękowania za wsparcie kierujemy również do Pani Dyrektor Katarzyny Kaźmierczak , Pani Wicedyrektor Grażyny Kucharskiej, pracowników obsługi oraz rodziców. Za okazaną pomoc wszystkim serdecznie dziękujemy.

Donata Walczak - Stawik

Renata Jakubczyk


Galeria Zdjęć