Środa, 29.5.2024
Name days: Magdalena / Maksymilian / Urszula

Rewizyta uczniów z Berlina Ociąż - Zachełmie 2015

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   Wraz z nadejściem czerwca powitaliśmy naszych przyjaciół z Niemiec. Tym razem  powitanie nastąpiło w progach Zespołu Szkół w Ociążu oraz w domach polskich dzieci i to tutaj właśnie rozpoczęło się kolejne międzynarodowe spotkanie w ramach realizowanej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu innowacji pedagogicznej „Dziecięce biuro podróży, czyli aktywne poznawanie przyjaciół w Europie”.

    W projekcie uczestniczyło 48 uczniów z czterech szkół: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach ze strony polskiej oraz St. Alfons Schule i St.MarienSchule w Berlinie ze strony niemieckiej. Organizatorką i koordynatorką spotkania była autorka programu „Aktywne poznawanie przyjaciół w Europie” Pani Katarzyna Kaźmierczak – Dyrektor Zespołu Szkół w Ociążu, opiekę nad dziećmi i realizacją projektu  sprawowały również Ricarda Bielsky – Dyrektor SanktMarienSchule i Elżbieta Nocon-Peters- Wicedyrektor Sankt AlfonsSchule oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Ociążu – Donata Walczak Stawik, Ryszard Tomczak i Małgorzata Stanek-Moś.

    W sobotę, 6 czerwca, uczniowie z Niemiec zostali przywitani przez panią dyrektor Katarzynę Kaźmierczak w progach szkoły i rozjechali się do domów swych polskich przyjaciół. Ponownie wszyscy spotkali się następnego dnia na mszy świętej w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ociążu, po której udali się na zajęcia integracyjne do szkoły. W poniedziałek wypoczęta i we wspaniałych humorach międzynarodowa grupa wyruszyła do Zachełmia k. Karpacza na Zieloną Szkołę.

    Jednym z ważnych filarów projektu jest poznawanie piękna przyrody, tradycji i historii najciekawszych regionów Polski. Tym razem odwiedziliśmy niezwykle urokliwe Sudety.

    W programie zwiedzania znalazły się między innymi Karpacz oraz Szklarska Poręba. W Karpaczu znaleźliśmy się w pięknym miejscu, gdzie dorośli powracają wspomnieniami w świat dzieciństwa a dzieci mogą ujrzeć świat dorosłych zaklęty w miniaturze. Tym miejscem jest, stworzone z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, Muzeum Zabawek. Po obejrzeniu zbioru,  ukazującego przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat, roześmiani i zadowoleni uczniowie polsko-niemieccy udali się do Huty Szkła „Julia” w Piechowicach, gdzie poznali proces produkcyjny powstawania wspaniałych wyrobów kryształowych oraz uczestniczyli w warsztatach malowania szkła, co najważniejsze, poznali także pracę hutników. Bardzo dużą frajdę sprawił wszystkim dzieciakom wypad na basen. Uczniowie korzystali z nowoczesnego kompleksu basenów i SPA ciepłych źródeł termalnych w Cieplicach. Ciąg dalszy atrakcji stanowił wyjazd do Western City w Ścięgnach. Przekraczając bramę tego miejsca polsko-niemieccy uczniowie przenieśli się w czasie do świata szeryfów i kowbojów, odkrywali Dziki Zachód. Dzieci chętnie odwiedziły biuro Szeryfa, Western Press, Sklep Kolonialny. Mogły przejechać się konno, ćwiczyć celność w strzelaniu z łuku  i rzucie włócznią, wspinać się na pal. Jednak najwięcej emocji wywołał inscenizowany napad na bank. Jeśli mowa o emocjach, to nie zabrakło ich również podczas wjazdu wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę. Podczas  jazdy mogliśmy podziwiać panoramę Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską, a także pracę leśników z Karkonoskiego Parku Narodowego.

     Pobyt na Zielonej Szkole to również różnego typu zajęcia integracyjne w polsko-niemieckich grupach. Wspólne zajęcia sportowo-rekreacyjne, dyskoteki, konkursy, zajęcia plastyczne, czy ognisko stanowiły pretekst do kształcenia umiejętności językowych oraz doskonalenia umiejętności współpracy w grupie.

    Wszystko co dobre szybko się kończy, nadszedł w końcu czas pożegnań. Smutno było rozstawać się z przyjaciółmi z Niemiec, jednak dzieci obiecały sobie utrzymywać kontakt telefoniczny, listowny, mailowy. Być może niektórzy spotkają się podczas zbliżających się wakacji.

    W imieniu wszystkich uczestników spotkania dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie za finansową dotację naszego projektu.

    Składamy również gorące podziękowania rodzinom, które gościły dzieci z Niemiec, Samorządowi Uczniowskiemu gimnazjum, nauczycielom wychowania fizycznego oraz Radzie Rodziców.

M. Stanek-Moś

Galeria Zdjęć