Piątek, 22.9.2023
Name days: Maurycy / Ignacy / Tomasz
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Książka to dopiero początek…

   W październiku po raz kolejny obchodziliśmy uroczyście Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych i z tej okazji 17 listopada 2016 roku odbyło się spotkanie podsumowujące działania realizowane w naszej szkole w ramach obchodów ww. święta bibliotek, którego  mottem stały się słowa: „ Kto czyta książki żyje podwójnie” Umberto Eco.                                

   Montaż muzyczno-słowny, który przygotowały panie: Beata Hadryan- Grzywna, Jolanta Wieleba oraz Agnieszka Woźniak  rozpoczął się od krótkiej historii obchodzonego na całym świecie święta bibliotek. Uczniowie przygotowali również ciekawostki na temat książek. Dzięki tym informacjom, mogliśmy się dowiedzieć, w której bibliotece znajduje się największa i najmniejsza książka, a także jaka pozycja książkowa jest najdroższa oraz najpopularniejsza na świecie. W dalszej części apelu uczniowie słowami poetów podkreślali rolę biblioteki w nauce, życiu szkoły i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Następnie w tajemniczą i niecodzienną podróż do świata bajek zaprosił nas Hans Christian Andersen w osobie ucznia klasy IV szkoły podstawowej Wiktora Wasielewskiego. Przenieśliśmy się też do bajkowej biblioteki, gdzie królowały encyklopedie, atlasy, albumy, słowniki czy baśnie, w role których wcieliły się uczennice klasy II b gimnazjum i klasy V szkoły podstawowej. Wyczuwaną magię i czar świata bajek oraz baśni podkreślała dekoracja, a także piosenki „Podróż do krainy bajek” oraz „Moje bajki” w wykonaniu uczennic klasy II  i IV szkoły podstawowej pod opieką pani Agnieszki Wielebskiej. Tego dnia nasza szkoła stała się krainą bajek, a uczniowie zamienili się w bajkowych bohaterów. Już na szkolnym korytarzu można było spotkać przechadzające się księżniczki, wróżki czy inne postacie literackie, które miały możliwość zaprezentowania się w rewii bohaterów literackich.

   Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursów przeprowadzonych przez nauczyciela bibliotekarza. Były to dwa konkursy plastyczne dla uczniów z poszczególnych etapów edukacyjnych. Dzieci z klas I – III przy użyciu dowolnej techniki plastycznej wykonywały ilustrację do swojej ulubionej książeczki. Natomiast uczniowie klas IV – VI oraz gimnazjaliści, również przy użyciu dowolnej techniki plastycznej tworzyli plakat promujący czytanie, książkę i czytelnictwo pod hasłem „ Kto czyta nie błądzi”. W obu konkursach wzięło udział 45 uczniów Zespołu Szkół., którzy stworzyli wspaniałe prace zachęcające do czytania. W pamięci na długo pozostaną nam takie cytaty jak : „ Lek na głowę jest w aptece, a na nudę w bibliotece”,  „ Kto czyta, wie więcej”, „Czytanie, nie boli”, „ Czytanie rozwija i umysł i duszę”, „ Książka to dopiero początek”.

Zwycięzcom gratulujemy!


 

Galeria Zdjęć