Piątek, 22.9.2023
Name days: Maurycy / Ignacy / Tomasz
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Lekcje z Filharmonią w roku szkolnym 2019/2020

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   Już od lat organizujemy w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu „Lekcje z Filharmonią”, które są wyjątkowymi zajęciami w edukacji muzycznej. Muzyka wpływa na nasze zmysły, stanowi dla nas inspirację. Koncerty muzyczne odbywają się w sali gimnastycznej. Dzięki tym spotkaniom dzieci mogą na żywo zobaczyć różne instrumenty muzyczne, dotknąć ich, posłuchać brzmienia, posłuchać muzyki słynnych kompozytorów, a także pogłębiają wiedzę w zakresie nowych terminów muzycznych. W październiku rozpoczynamy kolejny cykl koncertów edukacyjnych.

Koncerty  dla uczniów  w tym roku szkolnym to:

Na wokalną nutę 

W programie audycji znajdą się najpiękniejsze pieśni, arie i utwory instrumentalne wybitnych polskich twórców minionych epok. Dajmy się porwać twórczości polskich kompozytorów i bądźmy dumni z naszej kultury.

Jak brzmi zima? Zimowe rytmy?
I znowu przyszła, zmroziła liście, a świat pokryła białym śniegiem.
Ogrzeje nas gorąca muzyka karnawałowa w rytmie różnych rodzajów tańca: tanga, walca czy egzotycznej samby. Muzyczne niespodzianki rytmów z całego świata i  akcenty świąteczne.

Specjalnymi gośćmi audycji będą muzycy zespołu kameralnego Filharmonii Kaliskiej ACCORINET KLEZMER BAND. „Uzbrojeni” w skrzypce, klarnet, akordeon i kontrabas przedstawią nam najpopularniejsze taneczne standardy. Poznamy historie i charakterystyczne rytmy najbardziej znanych i lubianych tańców.

Jedwabnym szlakiem
Podążała w ukropie, deszczu, śniegu, przez góry, dolinami i po piaskach pustyni - barwna karawana. Szła tysiące kilometrów z Chin aż do Europy, wioząc ze sobą towary luksusowe, w tym jedwab. Jedwabny szlak to nie tylko trakt handlowy, to także wymiana kultury. Wieczorem, kupcy zmęczeni całodzienną wyprawą, chętnie oddawali się muzyce.

Podczas kolejnego koncertu poznamy instrumenty ludowe takie jak sarangi, gadułka, morin khur, duduk, zuma, pqu czy rzadko słyszane instrumenty perkusyjne. W czasie audycji młodzi melomani będą mieli unikalną okazję usłyszeć na żywo brzmienie orientalnych instrumentów, rodem ze starożytnych Chin, Indii czy też Armenii.

Serce z blachy
Instrumenty dęte blaszane, do których należą m.in. trąbki, tuby, puzony czy rogi. Jak to się stało, że w ogóle powstały, skąd bierze się ich piękny dźwięk? Choć instrumenty dęte blaszane mają swój długi muzyczny rodowód, wybrzmiewały w niejednej symfonii, koncercie czy sonacie, doskonale odnalazły się w muzyce współczesnej.

W czasie audycji zabrzmią utwory rozrywkowe i fragmenty muzyki filmowej rodem ze Stanów Zjednoczonych. Na wskroś europejskie instrumenty tym razem usłyszymy w takich klasycznych już utworach jak muzyka z filmu Król Lew czy Indiana Jones.


Galeria Zdjęć