Piątek, 22.9.2023
Name days: Maurycy / Ignacy / Tomasz
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Kreatywne lekcje historii i przyrody

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   W czwartek 25 października 2018 roku  grupa uczniów kl. IV-VII wybrała się  na wycieczkę do Poznania. Tego dnia uczestniczyli  w niecodziennych lekcjach historii i przyrody.

   Pierwsze  z nich z samego rana odbyły się na terenie Ostrowa Tumskiego i prowadzone były przez edukatorów centrum interpretacji dziedzictwa  zwanego Bramą Poznania. Uczniowie kl. IV i V uczestniczyli  w zajęciach  „Mieszkańcy Ostrowa Tumskiego”, natomiast kl. VI i VII „Kiedy Poznań był grodem”.

   Następnie uczniowie udali się na Stary Rynek, gdzie o godzinie 12.00 obserwowali  na wieży ratuszowej  poznańskie koziołki. Zaraz potem uczestniczyli w „ Animowanej wycieczce szlakiem Powstania Wielkopolskiego”. Była to wspaniała, pozbawiona nudy, pełna zaangażowania ze strony uczniów i nauczycieli przygoda. Pan przewodnik pojawił się w pełnym umundurowaniu powstańca. Jako dowódca miał za zadanie wyszkolić  uczestników na rekrutów do powstańczej armii zabierając ich jednocześnie do najważniejszych miejsc związanych z powstaniem. Wspólnie odkrywali przebieg powstania, jego najważniejsze postacie oraz tło historyczne. W czasie wędrówki nie zabrakło wojskowych  komend oraz elementów  musztry. Uczniowie zostali wyposażeni w mapy oraz karty pracy, pełnili rolę chorążych, których zadaniem było niesienie  flagi powstańczej. Ta niecodzienna lekcja historii pozwoliła w trakcie ciekawej zabawy poznać najważniejsze fakty z Powstania  Wielkopolskiego i uczcić zbliżającą się 100 rocznicę jego wybuchu. Z pewnością na długo pozostanie  w pamięci uczniów.

   W godzinach popołudniowych grupa udała się do Palmiarni , gdzie odbyła się lekcja  przyrody. W dziewięciu pawilonach uczniowie podziwiali rośliny: wodne, tropikalne oraz występujące na sawannie i w lesie równikowym. Nie lada atrakcją okazały się akwaria, gdzie znajdowało się  około 170 gatunków ryb i 40 gatunków roślin wodnych z różnych miejsc na świecie.

   Zajęcia zostały opłacone ze środków SKO (nagroda uzyskana w konkursie).

Organizatorki: G.Kucharska, E.Nowak, J.Poprawska

Galeria Zdjęć