„Co kraj to obyczaj”
Program edukacyjno – wychowawczy realizowany na terenie Polski odbywa się pod hasłem „Co kraj to obyczaj”/ „Andere Länder, andere Sitten”. Zawiera on główne cele, ramowy plan współpracy oraz dokładny plan spotkań uczniów z Polski i Niemiec.
Głównym jego celem jest rozwijanie zainteresowań zwyczajami i tradycjami innych narodów, poznawanie realiów życia codziennego w Polsce i w Niemczech, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim lub angielskim w praktyce, motywowanie do nauki języków obcych oraz poznawanie systemu szkolnictwa w Polsce i w Niemczech.
Odpowiednik programu realizowany na terenie Niemiec nosi tytuł „Spremberg – die Perle der Lausitz” – „Spremberg – perła Łużyc”. Jego celem jest przybliżenie uczniom regionu łużyckiego, jego mieszkańców, dialektu i tradycji.
Realizując oba programy korzystaliśmy ze wsparcia merytorycznego i finansowego Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie i w Poczdamie.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM, niem. Deutsch-Polnisches Jugendwerk) jest organizacją międzynarodową utworzoną w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec w celu wspierania kontaktów między młodzieżą z obu krajów. PNWM dofinansowuje spotkania i projekty młodzieżowe oraz pomaga w ich zorganizowaniu: udziela informacji o sąsiednim kraju, wydaje i udostępnia publikacje metodyczne i krajoznawcze, a także ułatwia znalezienie szkoły partnerskiej.
PNWM wspiera programy organizowane w obu krajach – przede wszystkim spotkania, praktyki, imprezy dokształcające i podróże do miejsc pamięci. Wsparcie finansowe przyznawane jest zgodnie z zasadą subsydiarności – polega na udzielaniu dotacji, a nie pełnym finansowaniu projektów. Wniosek o wsparcie partnerzy z Polski i Niemiec składają wspólnie. Beneficjentami projektów mogą być osoby w wieku od 12 do 26 lat oraz osoby prowadzące program i tłumacze.
"Co kraj to obyczaj" 2014
W dniach od 12 do 15 maja 2014 roku nasze gimnazjum już po raz 12 gościło grupę niemieckich kolegów z partnerskiego Gimnazjum im. Erwina Strittmattera w Sprembergu. Wspólnie zwiedzaliśmy Wrocław, Kalisz, Zawodzie, Ostrów Wielkopolski, szlifowaliśmy język niemiecki oraz pracowaliśmy nad projektem edukacyjnym pt. „Co kraj to obyczaj”. Spotkanie miało na celu realizację zadań innowacji pedagogiczno-organizacyjnej „Animacje językowe z wykorzystaniem chusty Klanzy w podnoszeniu efektywności nauczania języka niemieckiego w gimnazjum”. Podczas corocznych spotkań polsko-niemieckich gimnazjalistów uczestnicy cały czas spędzają wspólnie i nocują u swoich partnerów z zagranicy, z którymi nawiązują kontakt już przed spotkaniem i poznają się bliżej dzięki kontaktom mailowym czy telefonicznym.
W poniedziałek przywitaliśmy gości na dworcu głównym we Wrocławiu i tuż po serdecznym powitaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Wrocławia. W tym przedsięwzięciu towarzyszył nam przewodnik turystyczny opowiadając wiele ciekawostek w języku niemieckim i polskim. Gościom bardzo podobała się Panorama Racławicka, barokowy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldina. Duże wrażenie wywarł także sam Wrocław, a w szczególności osobliwości Ostrowa Tumskiego z gotycką Katedrą św. Jana Chrzciciela, Ostrów Piaskowy, Most Miłości oraz rynek z gotycko-renesansowym ratuszem. Uczniowie poznali także historię symbolicznych krasnali wrocławskich, których poszukiwanie sprawiło wiele radości.
Wtorek gościliśmy kolegów z Niemiec w naszej szkole. Uczniowie zwiedzali zakątki naszego Zespołu Szkół, wzięli udział w lekcjach fizyki, chemii, języka angielskiego, wychowania fizycznego, a nawet nauczania wczesnoszkolnego. Pani Danka Orłowska dała wszystkim niezły wycisk podczas zajęć zumby, a następnie wszyscy uczestniczyli w przygotowaniu układu tanecznego czirliderek. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na pracę w grupach nad projektem edukacyjnym na temat wpływu nowoczesnych technologii oraz zjawiska amerykanizacji kulturowej na zmianę tradycji, zwyczajów i obyczajów w Polsce i Niemczech. Po przerwie obiadowej uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy o Polsce. Na zakończenie dnia w szkole wszyscy zagrali mecz w piłkę siatkową i jak to w sporcie emocji nie brakowało. Podczas naszych zajęć nauczyciele niemieccy wraz z Panią Dyrektor Katarzyną Kaźmierczak uczestniczyli w spotkani z Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Panią Bożeną Budzik. Wspólnie podsumowano dotychczasową współpracę i wyznaczono priorytety dalszych projektów.
Kolejny dzień wymiany spędziliśmy w Kaliszu skąd łodzią popłynęliśmy na Zawodzie do Kaliskiego Grodu Piastów. Uczniowie mogli poznać historię Polski i przyjrzeć się z bliska jak wyglądało życie w dawnych czasach. W drodze powrotnej łodzią po Prośnie usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat najstarszego miasta w Polsce- Kalisza. Przy Teatrze Bogusławskiego czekał już na nas przewodnik PTTK, który oprowadził naszą grupę po najciekawszych miejscach Kalisza. W ratuszu weszliśmy na wieżę widokową, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Mieliśmy wiele szczęścia, gdyż w murach ratusza powitał nas prezydent miasta i zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcie. Popołudnie i wieczór młodzież spędziła na wspólnym ognisku.
W ostatni dzień spotkania wybraliśmy się do Ostrowa Wielkopolskiego – miasta trzech kultur. Zwiedziliśmy między innymi Konkatedrę, Synagogę oraz Ratusz Miejski. Przewodnikami po osobliwościach Ostrowa byli tym razem nasi uczniowie. Po wspólnym obiedzie odprowadziliśmy grupę niemiecką na dworzec, skąd wyruszyli w drogę do domu. Czas szybko płynie w miłym towarzystwie i wszyscy powtarzają, że tegoroczne spotkanie było bardzo udane.
Bardzo dziękujemy za pomoc Radzie Rodziców Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ociążu.
Projekt był finansowany przez PNWM z siedzibą w Warszawie, za co bardzo dziękujemy.
Wyminana 2014 2
Wyminana 2014 3
Wyminana 2014 4
Wyminana 2014 5
Wyminana 2014 6
Wyminana 2014 7
Wyminana 2014 8
Wyminana 2014 9
Wyminana 2014 10
Wyminana 2014 11
Wyminana 2014 12
Wyminana 2014 13
Wyminana 2014 14
Wyminana 2014 15
Wyminana 2014 16
Wyminana 2014 17
Wyminana 2014 18
Wyminana 2014 19
Wyminana 2014 20
Wyminana 2014 21
Wyminana 2014 22
Wyminana 2014 23
Wyminana 2014 24
Wyminana 2014 25
Wyminana 2014 26
Wyminana 2014 27
Wyminana 2014 28
Wyminana 2014 29
Wyminana 2014 30
Wyminana 2014 31
Wyminana 2014 32
Wyminana 2014 33
Koordynator wymiany – Renata Jakubczyk