Saturday, 13.7.2024
Name days: Daniela / Henryk / Małgorzata

Wymiana 2011

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Spremberg – Ociąż 2011 – udana rewizyta

Coroczne międzynarodowe spotkanie młodzieży w Ociążu jest już ponad dziesięcioletnią tradycją naszego gimnazjum.

W dniach od 23 do 26 maja bieżącego roku gościliśmy w murach naszej szkoły uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionego Gimnazjum im. Erwina Strittmattera w Sprembergu. Grupa uczniów przyjechała pod opieką pań Reginy Schollmayer oraz Anne Wern.

Czterodniową wizytę młodzieży niemieckiej w Ociążu wypełniły wspólne wycieczki, aby uczniowie mogli jak najwięcej zwiedzić oraz poznać realia naszego kraju.

We wtorek 24 maja udaliśmy się wspólnie na wycieczkę rowerową do Lewkowa, gdzie zwiedziliśmy pałac rodziny Lipskich oraz poznaliśmy historię życia rodziny.

Kolejny dzień upłynął na całodniowym pobycie w Toruniu. Podczas wspaniałej pogody zwiedziliśmy miasto oraz popłynęliśmy statkiem po Wiśle. Dużym powodzeniem wśród obu grup – polskiej i niemieckiej cieszyły się degustacja oraz zakup toruńskich pierników.

Ostatni dzień pobytu naszych gości spędziliśmy w Ostrowie Wielkopolskim. Późne popołudnia i wieczory niemieccy gimnazjaliści spędzali w towarzystwie zaprzyjaźnionych rodzin, które przygotowały dla nich liczne atrakcje. Były to między innymi pobyt w kręgielni, wyjście na pizzę, a także wspólne ognisko.

Czas spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej upłynął w mgnieniu oka. W czwartek 26 maja na ostrowskim dworcu kolejowym ze smutkiem pożegnaliśmy naszych gości, a że rozstania bywają czasem trudne i tu nie obyło się bez łez. Niemieccy uczniowie zostali zaproszeni przez swoich kolegów na wakacje do Polski. Obiecali, że wkrótce cała grupa znów się spotka.

Podczas czterech dni spotkania nawiązały się wspaniałe przyjaźnie zarówno między uczniami jak i nauczycielami.

Kolejna udana wizyta jest zasługą nie tylko nauczycieli germanistów. Słowa podziękowania kierujemy przede wszystkim do Pani Dyrektor Katarzyny Kaźmierczak, która mimo licznych obowiązków wspierała nasze przedsięwzięcie, a także zaprosiła nauczycieli na kolację.

Wspaniałe spotkanie jest zasługą także wielu rodziców, którzy mimo obowiązków domowych i zawodowych, okazali nam ogromne wsparcie.

Serdecznie dziękujemy też Radzie Rodziców Gimnazjum oraz Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie za udzielenie finansowego wsparcia projektu.

Donata Walczak - Stawik


Galeria Zdjęć