Czwartek, 20.6.2024
Name days: Bogna / Bożena / Rafał

Spremberg 2015

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Gimnazjaliści z wizytą w Sprembergu

„Podróżowanie to najwspanialsza rzecz na świecie” - mawiał Homer. Nie od dziś wiadomo bowiem , że wyjazdy , zwłaszcza te zagraniczne , kształcą , poszerzają horyzonty myślowe , uczą tolerancji, zrozumienia , wzajemnej akceptacji i szacunku do innych narodów. Z takim właśnie przesłaniem grupa gimnazjalistów wraz z opiekunami przebywała w dniach od 04 do 07 maja 2015 roku w zaprzyjaźnionym Gimnazjum im. Erwina Strittmattera w Sprembergu w Brandenburgii.

Jak co roku , gospodarze międzynarodowego spotkania przygotowali dla nas wspaniały i zróżnicowany program pobytu. Wspólnie zwiedziliśmy zrekonstruowany od podstaw drewniany gród słowiański w miasteczku Radusch , w którym poznaliśmy życie Łużyczan przed prawie 1000 lat. Dużą atrakcją okazał się dla wszystkich pobyt i zwiedzanie Muzeum Kopalni Odkrywkowej Węgla Brunatnego w miejscowości Lichterfeld. To właśnie tutaj znajduje się największy na świecie most przerzutowy zwany F60 , czyli dawne urządzenie do transportu węgla . Pod opieką pracownika muzeum mieliśmy okazję zwiedzić tę gigantyczną budowlę o długości 502 metrów , która pieszczotliwie nazywana jest „leżącą wieżą Eiffla”. Z wysokości 60 metrów nad ziemią podziwialiśmy powstający z wyrobisk węgla brunatnego najnowocześniejszy region turystyki wodnej w Niemczech – Łużycką Krainę Jezior.

Gospodarze spotkania zadbali również o nasze podniebienia , zapraszając nas do fabryki czekolady „Felicitas” w miejscowości Hornow. W położonej w malowniczym miejscu rodzinnej manufakturze poznaliśmy kulisy produkcji czekolady , historię fabryki i jej właścicieli . Zwieńczeniem wizyty była degustacja gorącej czekolady, innych słodkich przysmaków oraz zakupy w uroczym sklepiku. Największą atrakcją pobytu był niewątpliwie udział w warsztatach teatralnych w Państwowym Teatrze w Cottbus . Pod czujnym okiem instruktora i zarazem pedagoga teatralnego zgłębialiśmy tajniki aktorskiego kunsztu. Podsumowaniem trzygodzinnych zajęć, podczas których do dyspozycji mieliśmy cały teatr, było odegranie przez mieszane grupy uczniów miniprzedstawień . Wspólne warsztaty to prawdziwy strzał w przysłowiową dziesiątkę , bowiem okazało się, że młodzież z obu krajów potrafi ze sobą doskonale współpracować i porozumiewać się , także bez słów , za pomocą gestów i mowy ciała.

Nie zabrakło również okazji do tego , aby zajrzeć za kulisy teatru , do garderoby, pod scenę ,do charakteryzatorni , do pomieszczeń , w których powstają rekwizyty, zasiąść na widowni i zobaczyć tzw. żelazną kurtynę , której widzowie zwykle nie widzą.

Czterodniowy pobyt za Odrą był dla uczniów i nauczycieli z obu krajów wspaniałą lekcją integracji europejskiej. Powstały nowe znajomości , zawiązały się przyjaźnie . Dowodem na to , iż młodzież wzajemnie się zaakceptowała i polubiła były łzy towarzyszące rozstaniu. I właśnie to utwierdza nas -nauczycieli w przekonaniu , że warto zadać sobie trud przygotowania takich spotkań, umożliwiać młodzieży wzajemne poznanie się, pomagać w nawiązywaniu nowych kontaktów i zachęcać do pielęgnowania ich .

Kolejne spotkanie uczniów z obu gimnazjów odbędzie się w przyszłym roku w Polsce. Nad przygotowaniem i realizacją międzynarodowej wymiany uczniów pracowali wspólnie nauczyciele z Niemiec i z Polski - Regina Schollmeier, Anne Wern , Ryszard Tomczak oraz Donata Walczak – Stawik.

W imieniu wszystkich uczestników wyjazdu serdecznie dziękuję za wsparcie naszego projektu Pani Burmistrz Bożenie Budzik , Państwu Nowackim z Ociąża oraz Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie.

Donata Walczak - StawikGaleria Zdjęć