Sunday, 25.2.2024
Name days: Adam / Cezary / Jarosław

36. Ale Kino!

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

 3 grudnia grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunem SKO wyjechała na 36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młodego Widza ALE KINO, którego głównym partnerem jest PKO Bank Polski. Wycieczka była nagrodą za całokształt działalności SKO w naszej szkole. Zostaliśmy zaproszeni na film z 2017 roku pt. „Żywiciel” w reżyserii Nory Twomey.

 Główną bohaterką tego animowanego filmu jest Parwana – mała dziewczynka żyjąca w Afganistanie rządzonym przez talibów, którzy zakazują kobietom samodzielnie, bez opieki mężczyzn, wychodzić z domów. Po aresztowaniu ojca dziewczyna obcina włosy i przebiera się za chłopca, by móc handlować na ulicy i utrzymać rodzinę. Pomaga jej przyjaciółka Shauzia, także w męskim stroju. Tytułowa żywicielka stara się przetrwać w kraju, w którym panuje terror. Animacja realistycznie opowiada o życiu we współczesnym Afganistanie, a historia Parvany przeplata się z baśnią o dzielnym chłopcu, który uratował wioskę przed potworami.

 Wyjazd na festiwal był dla nas atrakcyjną i pouczającą przygodą. Dziękujemy za wyróżnienie i możliwość uczestniczenia w tym fascynującym wydarzeniu.

J. Poprawska

Galeria Zdjęć