Sunday, 15.12.2019
Name days: Celina / Ireneusz / Euzebiusz
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Co kraj to obyczaj 2014

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

 „Co kraj to obyczaj”

W dniach od 12 do 15 maja 2014 roku nasze gimnazjum już po raz 12 gościło grupę niemieckich kolegów z partnerskiego Gimnazjum im. Erwina Strittmattera w Sprembergu. Wspólnie zwiedzaliśmy Wrocław, Kalisz, Zawodzie, Ostrów Wielkopolski, szlifowaliśmy język niemiecki oraz pracowaliśmy nad projektem edukacyjnym pt. „Co kraj to obyczaj”. Spotkanie miało na celu realizację zadań innowacji pedagogiczno-organizacyjnej „Animacje językowe z wykorzystaniem chusty Klanzy w podnoszeniu efektywności nauczania języka niemieckiego w gimnazjum”. Podczas corocznych spotkań polsko-niemieckich gimnazjalistów uczestnicy cały czas spędzają wspólnie i nocują u swoich partnerów z zagranicy, z którymi nawiązują kontakt już przed spotkaniem i poznają się bliżej dzięki kontaktom mailowym czy telefonicznym.

W poniedziałek przywitaliśmy gości na dworcu głównym we Wrocławiu i tuż po serdecznym powitaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Wrocławia. W tym przedsięwzięciu towarzyszył nam przewodnik turystyczny opowiadając wiele ciekawostek w języku niemieckim i polskim. Gościom bardzo podobała się Panorama Racławicka, barokowy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldina. Duże wrażenie wywarł także sam Wrocław, a w szczególności osobliwości Ostrowa Tumskiego z gotycką Katedrą św. Jana Chrzciciela, Ostrów Piaskowy, Most Miłości oraz rynek z gotycko-renesansowym ratuszem. Uczniowie poznali także historię symbolicznych krasnali wrocławskich, których poszukiwanie sprawiło wiele radości.

Wtorek gościliśmy kolegów z Niemiec w naszej szkole. Uczniowie zwiedzali zakątki naszego Zespołu Szkół, wzięli udział w lekcjach fizyki, chemii, języka angielskiego, wychowania fizycznego, a nawet nauczania wczesnoszkolnego. Pani Danka Orłowska dała wszystkim niezły wycisk podczas zajęć zumby, a następnie wszyscy uczestniczyli w przygotowaniu układu tanecznego czirliderek. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na pracę w grupach nad projektem edukacyjnym na temat wpływu nowoczesnych technologii oraz zjawiska amerykanizacji kulturowej na zmianę tradycji, zwyczajów i obyczajów w Polsce i Niemczech. Po przerwie obiadowej uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy o Polsce. Na zakończenie dnia w szkole wszyscy zagrali mecz w piłkę siatkową i jak to w sporcie emocji nie brakowało. Podczas naszych zajęć nauczyciele niemieccy wraz z Panią Dyrektor Katarzyną Kaźmierczak uczestniczyli w spotkani z Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Panią Bożeną Budzik. Wspólnie podsumowano dotychczasową współpracę i wyznaczono priorytety dalszych projektów.

Kolejny dzień wymiany spędziliśmy w Kaliszu skąd łodzią popłynęliśmy na Zawodzie do Kaliskiego Grodu Piastów. Uczniowie mogli poznać historię Polski i przyjrzeć się z bliska jak wyglądało życie w dawnych czasach. W drodze powrotnej łodzią po Prośnie usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat najstarszego miasta w Polsce- Kalisza. Przy Teatrze Bogusławskiego czekał już na nas przewodnik PTTK, który oprowadził naszą grupę po najciekawszych miejscach Kalisza. W ratuszu weszliśmy na wieżę widokową, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Mieliśmy wiele szczęścia, gdyż w murach ratusza powitał nas prezydent miasta i zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcie. Popołudnie i wieczór młodzież spędziła na wspólnym ognisku.

W ostatni dzień spotkania wybraliśmy się do Ostrowa Wielkopolskiego – miasta trzech kultur. Zwiedziliśmy między innymi Konkatedrę, Synagogę oraz Ratusz Miejski. Przewodnikami po osobliwościach Ostrowa byli tym razem nasi uczniowie. Po wspólnym obiedzie odprowadziliśmy grupę niemiecką na dworzec, skąd wyruszyli w drogę do domu. Czas szybko płynie w miłym towarzystwie i wszyscy powtarzają, że tegoroczne spotkanie było bardzo udane.

Bardzo dziękujemy za pomoc Radzie Rodziców Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ociążu.

Projekt był finansowany przez PNWM z siedzibą w Warszawie, za co bardzo dziękujemy.

Koordynator wymiany – Renata Jakubczyk

Galeria Zdjęć