Czwartek, 29.9.2022
Name days: Michalina / Michał / Rafał
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zielona Szkoła 2011

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

ZIELONA SZKOŁA W PIENINACH

Uczniowie (27) Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu w dniach od 12 do 17 czerwca 2011r. przebywali na zielonej szkole w Kluszkowcach. Z klas II – III SP uczestniczyło 18 uczniów. Po drodze wstąpiliśmy do Częstochowy na Jasną Górę. Tam między innymi byliśmy przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej i w skarbcu. Naszym punktem docelowym był pensjonat „Szarotka” w Kluszkowcach. Jest on położony w Pieninach nad Jeziorem Czorsztyńskim. Warunki żywieniowe i noclegowe były wspaniałe. Dzieci mogły korzystać z boisk (gra w piłkę nożną, koszykówkę, zabawy skoczne ze skakankami, badminton), chaty góralskiej, gdzie grilowaliśmy i sali gier(piłkarzyki, tenis stołowy), a także z sali konferencyjnej, gdzie odbywały się zajęcia, na których tworzyliśmy prace plastyczne (plakat-nasze wędrówki, pamiętniki obrazowe z każdego dnia, krajobraz widoczny z pensjonatu), krzyżówki, pamiętniki.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć Kraków, Zakopane, Częstochowę z ich ciekawostkami turystycznymi. Wędrowaliśmy szlakiem Jana Pawła II na Gubałówkę, doliną Strążyską pod wodospad Siklawica, nad którym górował Giewont, szlakiem Modrzewiowym, wąwozem Homole. Wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na skocznię Wielka Krokiew w Zakopanem podziwiając przepiękną panoramę górską oraz wyciągiem z Polany Szymoszkowej. Płynęliśmy statkiem „Harnaś” po Zalewie Czorsztyńskim. Za każdym razem mieliśmy okazję poznać zwierzęta i roślinność górską. Bardzo ciekawym przeżyciem, jak również zabawą był zjazd torem saneczkowym w Kluszkowcach i kąpiel w źródłach termalnych- Termy Podhalańskie w Szaflarach. Dzieci mogły też napić się wody zdrojowej w Pijalni Wód w Szczawnicy.

Jednym z bardzo ciekawych obiektów zabytkowych był kościółek w Dębnie, zbudowany jak głosi legenda 500 lat temu przez zbójców oraz zamek w Nidzicy i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.

 

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kraków:

  • Wawel z grobowcem pary Prezydenckiej,

  • Smoczą Jamę,

  • Stary Rynek, gdzie wysłuchaliśmy hejnału,

  • Sukiennice,

  • Kościół Mariacki ze wspaniałym drewnianym ołtarzem.

 

Oczywiście to nie wszystko, co widzieliśmy i zwiedziliśmy. Pogoda i humory nam dopisały. Uczniowie wrócili zachwyceni, przywieźli dla najbliższych pamiątki i ogromny „plecak wrażeń, przygód i wiedzy”.

Galeria Zdjęć