Poniedziałek, 26.9.2022
Name days: Kacper / Justyna / Łucja
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Wycieczka do Gołuchowa

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

We wtorek 22 listopada uczniowie klas IV – VI i I gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Gołuchowa, zorganizowanej przez panią Elżbietę Nowak, nauczycielkę historii. Celem wyjazdu było zapoznanie z historią Zamku Książąt Czartoryskich, zwiedzenie Muzeum Leśnictwa i wizyta w zagrodzie zwierząt.

W dawnej rezydencji Jana Działyńskiego i jego żony Izabelli z Czartoryskich podziwialiśmy wspaniałe zbiory dzieł sztuki. W bogato urządzonych wnętrzach pałacu mogliśmy zobaczyć m. in. wazy greckie, które mają ponad 2500 lat, wspaniałe gobeliny, portrety, rzeźby, rzadkie okazy mebli.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Leśnictwa, które mieści się w budynkach gospodarczych dawnej rezydencji Czartoryskich (w tzw. „Powozowni” i „Owczarni”). Obecnie w muzeum prezentowane są wystawy: „Spotkanie z lasem” i „Technika leśna”. Pierwsza dotyczy ochrony gatunkowej roślin i zwierząt leśnych. Druga prezentuje maszyny, narzędzia i urządzenia pomiarowe, które nie są już stosowane w leśnictwie, a niektóre z nich są zabytkami techniki. Na wystawie uwagę przyciągały starannie wykonane makiety dawnego przemysłu leśnego. Dzięki zgromadzonym eksponatom uczniowie mogli bliżej poznać, na czym polega praca leśnika.

Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w tzw. Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, która powstała w 1977 roku. Tam mogliśmy obserwować żubry, daniele, koniki polskie i dziki. Spacerując alejkami największego w Wielkopolsce parku oglądaliśmy budki lęgowe, paśniki i inne urządzenia służące do ochrony ptaków, nietoperzy i mrówek.

Wycieczka do Gołuchowa okazała się wspaniałą lekcją historii i przyrody, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Jolanta Poprawska

 

Galeria Zdjęć