Środa, 8.2.2023
Name days: Paweł / Piotr / Sylwia
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Współpraca z Katedrą Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Łódzkiego

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

WSPÓŁPRACA Z KATEDRĄ DYDAKTYKI CHEMII

UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO

W roku szkolnym 2006 / 2007 nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Katedrą Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Współpraca ta polega na wyjazdach uczniów zdolnych na uczelnię w celu samodzielnego przeprowadzania doświadczeń oraz udziale w ciekawych wykładach czy pokazach prezentowanych przez pracowników wydziału. Młodzież naszego gimnazjum już pięciokrotnie uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych.
Tematem zajęć w Katedrze Dydaktyki Chemii było:
1) Otrzymywanie i badanie właściwości wybranych gazów,
2) Chemia organiczna cz.1 – alkohole, kwasy i aldehydy,
3) Chemia organiczna cz.2 – estry, tłuszcze i węglowodany
4) Uczniowie wzięli również udział w Łódzkim Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki – pt. Szkolny eksperyment chemiczny.
Głównym celem zajęć laboratoryjnych jest: pogłębianie wiedzy chemicznej, wdrażanie uczniów do samodzielnego wykonywania doświadczeń i bezpiecznej pracy laboratoryjnej, rozwijanie umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków z przebiegu doświadczeń chemicznych, rozbudzanie i rozwijanie pasji badawczej, popularyzacja wiedzy chemicznej na terenie szkoły, rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy z podręcznikami i książkami popularnonaukowymi oraz rozwiązywania zadań chemicznych.
Warsztaty te uświadomiły wielu uczniom, że eksperyment może być fascynującą nauką. Tego typu zajęcia ułatwiają zdobywanie nowych doświadczeń i pogłębianie zainteresowań fizyczno-chemicznych uczniów.

Galeria Zdjęć