Czwartek, 8.12.2022
Name days: Edyta / Maria / Alojzy
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

W krainie róż

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W krainie róż

W czwartek 26 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej ( w dwóch grupach: klasy I – III, IV – VI) odwiedzili gospodarstwo ogrodnicze państwa Nowackich w Ociążu. Dzieci i opiekunowie mieli możliwość bliżej poznać technologię produkcji róż oraz roślin cebulowych. Na powierzchni 1 ha prowadzona jest całoroczna hodowla róż. Szklarnie w których rosną róże wyposażone są w kurtyny energetyczne i rolety. Ich zadaniem jest ochrona roślin przed ostrymi promieniami słonecznymi. Zimą i w pochmurne dni kwiaty doświetlane są lampami sodowymi. Za właściwą wilgotność i klimat odpowiadają komputery. Rośliny są nawadniane, nawożone i dokarmiane niezbędnym do fotosyntezy dwutlenkiem węgla. Uczniowie zobaczyli także, jak zaawansowana technologia usprawnia pracę ogrodników. Urządzenia komputerowe przycinają na określoną długość łodygi kwiatów i sortują je do odpowiednich sekcji. Kwiaty róż ścinane są codziennie. Trafiają do kwiaciarni w najbliższej okolicy i do większych miast w Polsce.

Zwiedzający mogli także podziwiać niespotykane w naszym kraju rośliny. Ciekawostką był bananowiec sprowadzony z Holandii. Po zwiedzeniu hali produkcyjnej dzieci za pomocą mikroskopu obserwowały szkodniki, które atakują kwiaty i które skutecznie, w sposób ekologiczny są niszczone.

Serdecznie dziękujemy państwu Nowackim za pasjonujący wykład na temat produkcji pięknych kwiatów i za słodki poczęstunek.

Galeria Zdjęć