Wtorek, 5.12.2023
Name days: Bartosz / Norbert / Sabina
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Spremberg 2010 - oczami uczniów

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF
Spremberg 2010

Wyruszyliśmy z boiska szkolnego około godziny 10:00 w środę 29 września. Podróż była bezpieczna i przebiegała w wesołym nastroju. Do Sprembergu dojechaliśmy około godziny 15.30.

Po miłym powitaniu naszej grupy odbył się poczęstunek. Brali w nim udział koledzy i koleżanki, którzy gościli nas w czasie wymiany, nauczyciele, dyrektor tamtejszej szkoły oraz Mateusz - kolega, który urodził się w Polsce i od 12 lat mieszka w Sprembergu. Pomagał zarówno nam jak i naszym partnerom porozumiewać się w języku niemieckim. Następnie wszyscy zwiedzaliśmy szkołę. Na szczególną uwagę zasługuje biblioteka, w której panuje starodawny klimat oraz przepiękna aula ze wspaniałymi witrażami.
Potem poszliśmy zobaczyć najważniejsze zabytki miasta. Po spacerze wszyscy rozeszli się do domów.
Wieczorem cała grupa spotkała się na kręglach i wtedy mogliśmy się bliżej poznać. Mateusz również nam towarzyszył. Po udanej grze wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do goszczących nas rodzin.
Nazajutrz spotkaliśmy się na dworcu w Sprembergu i ruszyliśmy pociągiem zwiedzać Berlin. Podróż koleją trwała około dwóch godzin. W stolicy Niemiec zobaczyliśmy między innymi: gmach parlamentu , Bramę Brandenburską, Katedrę świętej Jadwigi, wieżę telewizyjną, pozostałości muru z czasów, kiedy Berlin podzielony był na część wschodnią i zachodnią oraz słynne ulice – Unter den Linden oraz Kurfürstendamm . Gwoździem programu były zakupy w wielkim centrum handlowym Alaxa . Około godziny 16:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Sprembergu.
Następnego dnia przed południem zwiedzaliśmy ekologiczną elektrownię Schwarze Pumpe, która jest jedną z najnowocześniejszych elektrowni na świecie. Podczas prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wytwarza się energię elektryczną oraz wydobywa węgiel brunatny.
Po południu odbyła się uroczysta akademia z okazji 100- lecia gimnazjum oraz 150 –lecia szkolnictwa średniego w Sprembergu. W przepięknej auli gimnazjum zgromadziło się wielu znakomitych gości, między innymi władze miasta, absolwenci szkoły, członkowie różnych organizacji, uczniowie, nauczyciele oraz delegacje z zaprzyjaźnionych szkół z Czech, Holandii i Polski. Na uroczystość przybyła również pani Dyrektor mgr Katarzyna Kaźmierczak.
Uroczystą akademię uświetniły występy muzyczne i wokalne uczniów szkoły muzycznej w Sprembergu oraz uczniów i absolwentów gimnazjum.
Po wspaniałej i bardzo podniosłej uroczystości zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić wystawę poświęconą jubileuszowi oraz patronowi szkoły – pisarzowi Erwinowi Strittmatterowi. W kuluarach nie zabrakło też ogromnego tortu oraz wspaniałych przekąsek.
W piątkowy wieczór członkowie delegacji z zaprzyjaźnionych szkół spotkali się wraz z dyrektorem niemieckiego gimnazjum na uroczystej kolacji. My świętowaliśmy z naszymi kolegami i koleżankami.
W sobotę rano nadszedł czas pożegnania. Około godziny 9:30 zrobiliśmy jeszcze tylko wspólne zdjęcie i niestety musieliśmy ruszać w drogę powrotną. Było trudno nam się rozstać, gdyż obie grupy – polska i niemiecka bardzo się z sobą zaprzyjaźniły. Świetnie się bawiliśmy i miło spędziliśmy czas. Na szczęście spotkamy się w maju 2011 w Ociążu , kiedy to nasi niemieccy przyjaciele przyjadą do nas z rewizytą. Na razie pielęgnujemy przyjaźnie drogą internetową.
Późnym popołudniem szczęśliwie i bezpiecznie wróciliśmy do swoich domów.
Nad przebiegiem wyjazdu czuwały nauczycielki języka niemieckiego – panie Renata Jakubczyk i Donata Walczak – Stawik. Finansowego wsparcia udzieliła nam Rada Rodziców naszego gimnazjum, której serdecznie dziękujemy. Wdzięczni jesteśmy również Spółdzielni Mleczarskiej Lazur z Nowych Skalmierzyc, która przekazała upominki w postaci wspaniałych serów dla goszczących nas rodzin.
Opracowanie – Małgorzata Banasiak
Współpraca – mgr Donata Walczak – Stawik

Galeria Zdjęć