Sunday, 25.2.2024
Name days: Adam / Cezary / Jarosław

Spremberg 2010

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

„Sto lat minęło”

Na początku października delegacja Gimazjum im. Jana Pawła II w Ociąż (w składzie: Pani Dyrektor Katarzyna Kaźmierczak, nauczyciele języka niemieckiego:Renata Jakubczyk oraz Donata Walczak- Stawik wraz z uczniami), uczestniczyła w obchodach jubileuszu stulecia Gimnazjum im. Erwina Strittmattera w Sprembergu (Niemcy).

Współpraca pomiędzy szkołami rozpoczęła się w 2000 roku, a do pierwszej wymiany młodzieży doszło już w kolejnym roku szkolnym. Spotkania polsko- niemieckiej młodzieży nadal odbywają się cyklicznie - dwa razy w roku, co pozytywnie wpływa na ich wyniki w nauce języka obcego oraz umiejętność pracy w zespole międzynarodowym, czy wielojęzycznym. W tym roku młodzież, w wymiarze dwóch czterodniowych spotkań, realizuje program „W zdrowym ciele, zdrowy duch” autorstwa Renaty Jakubczyk. Zajęcia urozmaicono wycieczką do Berlina, zwiedzaniem jednej z najnowocześniejszych ekologicznych elektrowni w Szwarze Pumpe oraz  oczywiście uroczystościami obchodów tak znakomitego jubileuszu.

Władze szkoły oraz jej dyrekcja wielokrotnie podkreślały ważność współpracy placówki z zagranicznymi szkołami w Polsce, Czechach oraz Holandii. Po uroczystościach oficjalnych dyrektorzy z wyżej wymienionych krajów spotkali się w celu wymiany doświadczeń w zakresie systemu oświaty i współczesnych problemów edukacyjnych. Wspólnie zastanawiali się nad przyszłością szkolnictwa i poszukiwali rozwiązań ulepszających pracę szkoły. Jak wspomina Pani Dyrektor Katarzyna Kaźmierczak : „Wymiana doświadczeń dyrektorów z różnych krajów Europy stanowi dla mnie nieocenione źródło pomysłów i rozwiązań, które mogę zastosować z korzyścią dla mojej szkoły, nauczycieli i uczniów”

Sama uroczystość urzekła poziomem artystycznym. Uczniowie gimnazjum w Sprembergu przygotowali ambitny, zabawny i jednocześnie bardzo wzruszający program wykorzystując swoje umiejętności wokalne, teatralne, gry na instrumentach (smyczkowych, dętych, elektrycznych,  harfie). Nie zabrakło wspomnień byłych absolwentów oraz anegdot z czasów z przed i po Drugiej Wojnie Światowej. Uroczystość stulecia gimnazjum była niezwykłym przeżyciem dla polskich nauczycieli oraz uczniów. Wszystkich cieszył także fakt, iż w stuletnią historię niemieckiego gimnazjum wpisała się także współpraca z Gimnazjum      im. Jana Pawła II w Ociążu ( w końcu to już ponad 10 lat- czyli 1/10 tegoż jubileuszu!).       W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Kaźmierczak przekazując życzenia oraz pozdrowienia od władz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, grona pedagogicznego oraz uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ociążu, wręczając na ręce dyrektora kwiaty oraz upominek w postaci obrazu namalowanego przez polskich gimnazjalistów.

W maju 2011 goście z Niemiec odwiedzą swoich partnerów z Ociąża i uczestniczyć będą w czterodniowym programie edukacyjnym. Planowana jest także wycieczka do Torunia, zwiedzanie Planetarium oraz rejs po Wiśle.

Organizatorzy wymiany pragną serdecznie podziękować za wsparcie finansowe Radzie Rodziców Gimnazjum w Ociążu oraz Spółdzielni Mleczarskiej LAZUR.

Renata Jakubczyk (koordynator polsko-niemieckiej wymiany młodzieży)

Galeria Zdjęć