Środa, 8.2.2023
Name days: Paweł / Piotr / Sylwia
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zielona Szkoła na Mierzei Wiślanej Mikoszewie

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF


W dniach 10.06.2012 – 15.06.2012 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu brali udział w „Zielonej Szkole” nad polskim morzem, w miejscowości Mikoszewo. Uczestniczyło w niej 35 uczniów z klas I – V. Naszym punktem docelowym był dom wczasowy „Armando”, z placem zabaw i gier. Codziennie odbywał się konkurs czystości w pokojach, pisanie lub rysowanie pamiętników. Pisaliśmy także kartki z pozdrowieniami dla rodziców oraz w grupach tworzyliśmy duże widokówki. Każdego dnia naszego wyjazdu przewidziane były różne atrakcje i tak też:

  • W Toruniu na Starym Rynku, przed Ratuszem Staromiejskim podziwialiśmy pomnik Mikołaja Kopernika wielkiego astronoma, ulice toruńskiej Starówki, kamienice mieszczańskie oraz spacerowaliśmy nad brzegiem Wisły.

  • W Gdańsku obejrzeliśmy przepiękne Stare Miasto, a na Długim Targu fontannę Neptuna. Spacerowaliśmy na Długim Pobrzeżu, gdzie znajduje się najstarszy, zachowany dźwig portowy w Europie – Żuraw. Stamtąd popłynęliśmy statkiem wycieczkowym na Westerplatte, miejsce rozpoczęcia II wojny światowej. Widzieliśmy tam również czołg i Pomnik Obrońców Wybrzeża.

  • W Gdyni byliśmy na Skwerze Kościuszki, gdzie największą atrakcją są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Zwiedziliśmy polskiego niszczyciela ORP Błyskawicę – największe zainteresowanie chłopców, oraz najsłynniejszy polski żaglowiec Dar Pomorza.

  • W Sopocie na Molo, w miejscach najdalej wysuniętych w morze, wdychaliśmy największe stężenie jodu, na najdłuższym drewnianym pomoście w Europie, gdzie znajduje się także przystań jachtowa.

  • W Kątach Rybackich, w Muzeum Zalewu Wiślanego obejrzeliśmy wystawę poświęconą dziedzictwu kulturowemu tego regionu związanemu z lokalnym rybołówstwem, szkutnictwem oraz żeglugą morską i śródlądową: odchodzący świat rybackich tradycji, skansen ludowych typów łodzi rybackich, sieciarnię, warsztat szkutniczy.

  • W Krynicy Morskiej latarnię z której roztaczał się fantastyczny widok na Mierzeję Wiślaną, Zatokę Gdańską i Frombork. Wspinaliśmy się po schodach 26m.

  • W Mikoszewie, naszej docelowej miejscowości, udaliśmy się do rezerwatu przyrody „Mewia Łacha”, gdzie widzieliśmy różne gatunki ptactwa oraz różnorodną roślinność nadmorską. Byliśmy w miejscu ujścia Wisły do morza i przeprawy promem na drugi brzeg rzeki.

  • W Malborku zwiedziliśmy zamek krzyżacki. Poznaliśmy historię zamku, zwyczaje i życie codzienne rycerstwa.

Ponadto korzystaliśmy z kąpieli morskiej i zabaw na plaży, gdzie dzieci tworzyły wspaniale budowle z piasku, drewna i kamieni. Zbieraliśmy na plaży bursztyny i muszle. Odbyliśmy również pieszą wędrówkę do sąsiedniej miejscowości - Jantar. W każdej miejscowości uczestnicy mieli okazję kupić pamiątki oraz zjeść coś smacznego. Na zakończenie, w ostatnim dniu pobytu nastąpiło rozdanie nagród i dyplomów za konkursy. Pogoda i humory nam dopisały, uczniowie wrócili zadowoleni z ogromnym plecakiem wrażeń, przygód i wiedzy. Wyjazd udał się znakomicie, większość już zapowiedziała swój udział w następnym roku. 


Zapraszam do obejrzenia galerii z wyjazdu w dziale Galerie

Galeria Zdjęć