Środa, 17.8.2022
Name days: Anita / Eliza / Jacek
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zielona lekcja w Czeszewie

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Dnia 22 czerwca 2012roku uczniowie klas I – IV wraz z opiekunami byli uczestnikami wycieczki do Nadleśnictwa Czeszewo. W Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie pan Marek – leśniczy/myśliwy/edukator, oprowadzając nas, pokazywał jednocześnie funkcjonujące biuro leśniczego, przeprowadził ciekawą pogadankę na temat znaczenia lasu, objaśnił i zaprezentował nam w jaki sposób mierzy się wysokość drzew oraz ich grubość. Na piętrze budynku obejrzeliśmy makietę prezentującą walory przyrodnicze rezerwatu „Czeszewski Las”, okazy ptaków leśnych, owadów, ssaków oraz roślin. Następnie mogliśmy zobaczyć filmy edukacyjne o lesie, jego mieszkańcach, jak również przypomnieć sobie w jaki sposób zachowujemy się w lesie, czego nam nie wolno robić. Na tarasie słuchaliśmy gry na rogach myśliwskich, mieliśmy także okazję sami spróbować.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była instalacja „Rzeka”, która znajdowała się na zewnątrz budynku. Pan leśniczy podzielił nas na trzy grupy, które naprzemiennie zjeżdżały na zjeżdżalniach, symbolizujących wody: powierzchniowe, deszczowe i głębinowe. Następnie każdy nabierał wodę w wiaderko i wlewał do odpowiedniej studzienki, przez co uruchomiliśmy nurt rzeki. Mogliśmy zobaczyć w jaki sposób rzeka płynie w swoim korycie, jakie rośliny rosną nad jej brzegami oraz co się dzieje z wodą spływającą ze stoków górskich. Uczestniczyliśmy również w zabawach np. układaliśmy puzzle (tamę budowaną przez bobry) oraz oczyszczaliśmy brzeg rzeki ze śmieci. Poprzez zabawę i ciekawe opowieści edukatora, dowiedzieliśmy się jak ważna jest woda w życiu wszystkich organizmów żywych.

Ostatnim punktem naszej wyprawy było przepłynięcie na drugą stronę rzeki Warty promem – „Nikodem”. Tam, w rezerwacie przyrody, wędrowaliśmy szlakiem turystycznym „Sześciu dębów”. Potem udaliśmy się na pole biwakowe, gdzie czekało na nas ognisko, przy którym upiekliśmy smaczne kiełbaski. Na koniec bardzo serdecznie podziękowaliśmy panu Markowi za ciekawą i pouczającą lekcję przyrody w naturalnym środowisku. Pełni wrażeń i wiadomości wróciliśmy do szkoły. 

Galeria Zdjęć