Poniedziałek, 26.9.2022
Name days: Kacper / Justyna / Łucja
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

XV pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Dla Rodziny Szkół im. Jana Pawła II rok 2015 ma szczególne znaczenie bowiem mija 10 lat od śmierci umiłowanego Patrona, który zawołaniem „Totus tuus” zawierzył swe życie Czarnej Madonnie.

XV pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę była czasem wyjątkowym, gdyż  z jednej strony stanowiła sposobność do podziękowania Królowej Polski za pomoc w realizacji planów i wskazywanie właściwych dróg podczas trudnych wyborów, a z drugiej do złożenia próśb o Jej wstawiennictwo i stałą obecność w naszym życiu, jak wspomniał inicjator powstania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Zbigniew Gumiński:  „Za naszym patronem przybywamy na Jasną Górę po to, żeby u tronu Matki Bożej Jasnogórskiej złożyć nasze wszystkie prośby, dziękować Jej za opiekę i prosić we wszystkich tych intencjach, które przynosi tutaj młodzież i dzieci”.

Na tegoroczną pielgrzymkę przybyło blisko 20 tys. osób reprezentujących około 500 szkół z całej Polski oraz z Wilna. Wśród pątników naszą szkołę reprezentowało grupa pięćdziesięciu  pięciu osób, którą tworzyli uczniowie, rodzice i nauczyciele.

XV pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Jan Paweł II – patron rodziny”.       W swym nauczaniu Papież Polak mówił o rodzinie: „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć”.

 8 października o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych odprawiona pod przewodnictwem duszpasterza Rodziny księdza biskupa Henryka Tomasika. Zgromadzeni na Jasnej Górze uczniowie, nauczyciele i rodzice modlili się w intencji Ojca Świętego Franciszka, swoich rodzin oraz prosili o wstawiennictwo Maryjne w trudnym zadaniu wychowania młodego pokolenia odpowiedzialnych Polaków.

Nazywamy się Rodziną i w tym roku nabiera to wyjątkowego znaczenia. Modląc się na Jasnej Górze, czujemy się prawdziwą wspólnotą, w której przebywanie razem sprawia ogromną radość. Dzieląc się przeżyciami, dajemy sobie wzajemnie siłę potrzebną do radzenia sobie z trudem i problemami codzienności. Czekamy na te spotkania i wracamy z nich spełnieni. To ważny moment zatrzymania się, możliwość zadumy i refleksji. Dzięki tym spotkaniom nasz Patron jest obecny, nie tylko w nazwie szkoły, ale także w naszym życiu i działaniach. I tak, jak małe dzieci czekają z utęsknieniem na wigilię Świąt Bożego Narodzenia, tak i pielgrzymi z Rodziny Szkół im. JP II czekają już na następne spotkanie w 2016r.

Dziękujemy Bogu i Jego Świętej Matce za opiekę nad pielgrzymami

Do zobaczenia za rok!

Sabina Stasiak, Jolanta Wieleba


Galeria Zdjęć