Poniedziałek, 29.5.2023
Name days: Magdalena / Maksymilian / Urszula
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

XIV Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

.

Relacja z XIV pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę 9 X 2014 r.

Dziś XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II to już wspomnienie. Były to dla nas – pielgrzymów dni piękne i pełne głębokich duchowych przeżyć. Ten czas, gdy mogliśmy stanąć ze swoimi słabościami u stóp Jasnogórskiego Tronu naszej ukochanej Matki, dał nam siłę do zmagania się z codziennością i jej problemami.
Pod jasnogórskimi wałami zgromadziło się ponad 20 tysięcy pątników z przeszło 500 szkół noszących imię świętego papieża Jana Pawła II. Jasnogórski szczyt zdobiło blisko 400 sztandarów.

Z całej Polski przybyli dzieci i młodzież, a także księża, rektorzy, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, rodzice oraz władze oświatowe. W swoich sercach przynieśli całoroczny bagaż doświadczeń, trosk, zmartwień, smutków i radości. Pełni nadziei, każdy z osobistymi  intencjami, które chciał powierzyć Matce Bożej Częstochowskiej. Prosili też, aby przykład życia Patrona wytyczał ich życiowe cele i dążenia.

Punktem centralnym spotkania była uroczysta Msza św. odprawiona na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Eucharystię koncelebrował biskup Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie.

O intencjach tegorocznej pielgrzymki przypomniał o. Sebastian Matecki, witając zgromadzonych słowami: „ Przybyliśmy na Jasną Górę właśnie, aby dziękować za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, a także prosić o wychowanie kolejnych pokoleń w duchu odpowiedzialności za Kościół i naszą ukochaną Ojczyznę – Polskę.

Również abp Celestino Migliore w homilii przypomniał: „Dobrze, że znajdujemy się dziś na Jasnej Górze, bo przecież patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce jest Matka Boże Jasnogórska –- Wasze szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II, mają dziś szczególny powód do radości. To spotkanie jest także waszym podziękowaniem kierowanym do Boga za kanonizację waszego protektora, papieża z Polski. Wy stworzyliście mu żywy pomnik, bardzo wiele takich pomników, którymi są osoby, ich piękne idee, przekonania, formowane w tych szkołach umysły, serca i sumienia”.

Ważnym momentem Mszy św. było dla naszej wspólnoty poświęcenie przez abp Celestino Migliore sztandaru Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II

Na zakończenie Eucharystii Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II złożyła Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. Został również odczytany telegram, który zostanie wysłany do Ojca Świętego Franciszka.

Właściwie można – jak co roku – powtórzyć: to była wyjątkowa pielgrzymka. Pogoda nas rozpieszczała – mimo że w kalendarzu październik, na termometrze ok. 250C, a niebo, podobnie jak nasze serca, pełne słońca. Odjeżdżaliśmy umocnieni w wierze, że kroczymy właściwą drogą wyznaczoną za pośrednictwem Jana Pawła II przez Jezusa Chrystusa. Mamy nadzieję, że będziemy potrafili kierować się w swoim życiu zasadami naszego Patrona i dokonywać właściwych wyborów.

Dziękujemy Bogu za ten błogosławiony czas.

Obiecujemy wrócić za rok!

Z ostatniej chwili!

Należąc do Rodziny Szkół im Jana Pawła II mamy powód do dumy i radości, gdyż podczas uroczystej gali wręczenia statuetek Totus – wyróżnień nazywanych „katolickimi noblami”, która odbyła się 11 października na Zamku Królewskim w Warszawie Rodzina Szkół im. Jana Pawła II otrzymała ogromne wyróżnienie. Zdobyliśmy nagrodę Totus w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” – za „wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w oparciu o wartości, jakie uosabiał Patron, propagowanie nauczania Jana Pawła II i budowanie więzi między szkołami”.

Galeria Zdjęć