Czwartek, 6.10.2022
Name days: Artur / Bronisława / Monika
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Wyjazd na Politechnikę Poznańską 2013

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

23 listopada 2013r. uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ociążu uczestniczyli w wycieczce do Poznania, której najważniejszym punktem było zwiedzanie Politechniki Poznańskiej oraz udział w warsztatach laboratoryjnych z fizyki. Sobotni wyjazd to kolejny zorganizowany w celu zachęcenia gimnazjalistów do pogłębiania i rozbudzania zainteresowań przedmiotami matematyczno - przyrodniczymi.

Kontakt z Politechniką Poznańską nawiązała pani dyrektor Katarzyna Kaźmierczak w 2010r, natomiast z Uniwersytetem Łódzkim pani Sylwia Naskręcka w roku 2006. Obecnie nasza współpraca z uczelniami wyższymi realizowana jest w ramach innowacji pedagogicznej „Młodzi empirycy – praca badawcza naszą pasją”.

Podczas ostatniego wyjazdu uczniowie naszej szkoły oraz ich zaproszeni koledzy z gimnazjum w Nowych Skalmierzycach zwiedzali nowoczesne, w pełni zinformatyzowane Centrum Wykładowe, bibliotekę politechniczną oraz uczestniczyli w seminarium z matematyki na temat liczb zespolonych, które poprowadził pan dr Grzegorz Grzegorczyk.

Jednak, jak przyznali sami uczniowie, największą atrakcją był dla nich udział w warsztatach z fizyki. Podczas zajęć pan dr Tomasz Runka objaśniał ciekawe zjawiska przyrodnicze m.in. udowodnił zasadę bezwładności ciał. W pracowni fizycznej gimnazjaliści obserwowali zachowanie się substancji w próżni, wytwarzali pierścienie dymne i dźwięki o różnych częstotliwościach. Każde spotkanie z wykładowcami stanowi dla młodzieży inspirację do podejmowania działań w warunkach szkolnych. Wszystkie samodzielnie przeprowadzone eksperymenty dodatkowo analizowane są w szkole podczas zajęć koła fizyczno-chemicznego.

Po zajęciach wszyscy uczniowie jednomyślnie stwierdzili, że matematyka i fizyka to niełatwe przedmioty ścisłe, ale na pewno ciekawe. Kolejny wyjazd już wkrótce. W kwietniu 2014r. gimnazjaliści wezmą udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii odbywających się w Katedrze Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, które poprowadzi pani dr Anna Wypych-Stasiewicz.

Udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych uczelni ma na celu rozwijanie zainteresowań kierunkami politechnicznymi oraz uświadomienie uczniom jak dalece fizyka, matematyka i chemia są niezbędne w każdej dziedzinie życia. To z kolei ma zachęcić uczniów w przyszłości do wyboru technicznych kierunków studiów, jakże potrzebnych obecnie.

Sylwia Naskręcka

- nauczycielka gimnazjum w Ociążu


Galeria Zdjęć