Środa, 8.2.2023
Name days: Paweł / Piotr / Sylwia
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Wycieczka klas I-III do Biskupina w ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

  W roku 2016 przypada 1050. rocznica chrztu Polski, który był jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej państwowości. Chrzest Polski, od którego datuje się początek państwa polskiego i proces chrystianizacji jego ludności, został zapoczątkowany przez Mieszka I w 966 roku, najprawdopodobniej w Wielką Sobotę, która przypadała wtedy 14 kwietnia. Akt przyjęcia chrztu uczynił z Mieszka I równego innym władcom chrześcijańskim w ówczesnej Europie. Polski książę przyjął chrzest za pośrednictwem Czech, co mogło  się dokonać po poślubieniu przez Mieszka czeskiej księżniczki Dobrawy, która była już chrześcijanką.

  Cały rok 2016 poświęcony jest upamiętnieniu wydarzeń z 966 roku. Centralne obchody rocznicy zostały zainaugurowane 14 kwietnia w Gnieźnie. 

  Chcąc włączyć się czynnie w ogólnopolskie obchody rocznicowe, uczniowie i nauczyciele klas I –III pojechali na wycieczkę do Biskupina, po drodze podziwiając katedrę gnieźnieńską. W Biskupinie pod opieką przewodnika dzieci zwiedzały najstarszą, zrekonstruowaną na ziemiach polskich osadę kultury łużyckiej. Zwiedzając muzeum uczniowie zapoznali się z historią osady oraz historią wykopalisk archeologicznych w Biskupinie. Uczniowie poznali warunki życia ówczesnych ludzi, ich zwyczaje dnia codziennego, obrządkowość, stroje oraz okoliczności powstania, rozwoju i upadku osady. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi życia i obyczajowości mieszkańców Biskupina. Zobaczyli rekonstrukcję chat, fortyfikacje i mury obronne. Spacerując po osadzie uczniowie odwiedzili wiele warsztatów rzemieślniczych, w tym: mincerza, snycerza, bębniarza, rzeźbiarza, bursztyniarza i innych.

  Nie zabrakło też innych atrakcji, takich jak: lekcje edukacyjne, na których uczniowie strzelali z łuków, robili chleb i masło, oraz bawienia się na placu zabaw przed obiadem.

Wycieczkę zakończył przejazd do Wenecji zabytkową kolejką wąskotorową.

Wróciliśmy zadowoleni i uśmiechnięci, każdy ze swoim „skarbem”. 

Dorota Nowaczyk


Galeria Zdjęć