Sunday, 25.9.2022
Name days: Aurelia / Kamila / Franciszka
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Wycieczka do wrocławskiego Humanitarium i Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

29 października 2012 r. uczniowie z klas IV – VI wyjechali na jednodniową wycieczkę do wrocławskiego HUMANITARIUM–OGRODÓW DOŚWIADCZEŃ, w którym wzięli udział w warsztatach pt. „Jedzenie i odżywianie” oraz „Kwaśne deszcze”. Ponadto obejrzeli wystawę interaktywną – „Anatomia człowieka” i „Świat zmysłów”. Dowiedzieli się m.in., jak szkielet i mięśnie wprawiają ciało w ruch, przetestowali wzrok, słuch, węch i dotyk. Na przykładzie miniaturowych domów poznali media i metody zasilania niezbędne do prawidłowego ich funkcjonowania, obejrzeli eksponaty powstałe z surowców wtórnych. Na koniec uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych, podczas których mieszali różne substancje.

Następnie udali się do Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Tam przewodnik w barwny sposób opowiedział o drodze, jaką w minionych czasach musiał pokonać list zanim dotarł do adresata. Dzieci miały okazję obejrzeć kolekcję unikatowych znaczków pocztowych, tzw. kamienie milowe stanowiące niegdyś granice między miejscowościami, skrzynie, w których przewożono cenną korespondencję, pieczęcie i inne eksponaty. Niemało wzruszeń dostarczył zachowany fragment listu matki do powstańca, jednak największe wrażenie na uczniach wywarły oryginalne szyldy, misternie zdobione skrzynki pocztowe, telegrafy, odbiorniki radiowe oraz XIX – wieczny dyliżans z miejscami dla 23 pasażerów.

Uczniowie uznali wycieczkę za udaną. Przyznali, że dzięki wizycie w Humanitarium w dużym stopniu zrozumieli zasady działania ludzkiego ciała i umysłu. Podobało im się połączenie nauki i zabawy przy wykorzystaniu nowoczesnych multimediów i nietypowych eksponatów.            

Z kolei wizyta w muzeum stanowiła doskonałą lekcję historii.

Wycieczkę przygotowały: Grażyna Kucharska, Beata Hadryan – Grzywna, Kinga Jasińska.

Galeria Zdjęć