Sunday, 25.9.2022
Name days: Aurelia / Kamila / Franciszka
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Wiosna z kulturą

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

    26 marca, dzięki aktorom krakowskiego Teatru Współczesnego, przenieśliśmy się na Czarny Ląd, aby śledzić losy Stasia i Nel. Byliśmy świadkami ich porwania przez mahdystów, ucieczki, wędrówki przez kontynent afrykański, zmagań z nieznanymi im dotychczas zjawiskami przyrody. Udział w spektaklu na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza - „W pustyni i w puszczy” utwierdził nas w przekonaniu, że zaprezentowanie tak licznych zdarzeń za pomocą języka teatru jest możliwe. Przedstawienie pełne elementów egzotycznych, a także humorystycznych, nieustannie trzymające w napięciu, dostarczyło nam wielu emocji. Zastosowano nietypowe rozwiązania przestrzenne, grę świateł, efekty akustyczne, które w pełni oddziaływały na zmysły widzów. Aktorzy nawiązali kontakt z widownią - kilkoro uczniów zaprzyjaźniło się z Kalim, towarzyszyło mu w wojnie między plemionami murzyńskimi, pozostali nauczyli się zwrotów pochodzących z języka suahili. Spektakl niewątpliwie przybliżył nam tematykę lektury. Oby więcej takich udanych adaptacji.

    3 kwietnia, dzięki aktorom wrocławskiego Teatru „ARTENES”, przenieśliśmy się w odległe czasy, a dokładnie w XIX wiek, w którym rozgrywały się zdarzenia przedstawione w powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”. Artyści występujący na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury udowodnili ponadczasowość tej znanej, jakże mądrej i poruszającej książki, zaprosili widzów do podróży na Zielone Wzgórze, aby po raz kolejny zachwycić fenomenem twórczości Lucy Maud Montgomery. Mogliśmy się przekonać, iż tragikomiczne perypetie Ani Shirley nadal bawią i wzruszają. Zdaje się, że dziś powieść ta bardziej skłania do szczególnej refleksji, biorąc pod uwagę zalewające nas płytkie historie tzw. gwiazd… Co ciekawe, oglądający spektakl chłopcy zgodnie stwierdzili, że główna bohaterka budzi sympatię, ponadto dostrzegli wiele cech wspólnych, uwzględniając liczne perypetie i wpadki rudowłosej nastolatki.

    Tydzień później wzięliśmy udział w projekcie zatytułowanym „Talent Show”, dzięki czemu poznaliśmy tajniki realizacji filmowej. Prowadzący spotkanie zaprezentował przykłady amatorskich nagrań muzycznych i filmowych tzw. form improwizacyjnych, wyjaśnił, w jaki sposób kompletuje się skład ekipy filmowej, jak tworzy się scenariusz oraz buduje wizerunek sceniczny. Najwięcej emocji dostarczyły jednak zajęcia warsztatowe z grupą ochotników prezentujących swoje umiejętności m.in. wokalne, taneczne… Na zakończenie słowem, gestem, ruchem wraz z ekipą telewizyjną wkroczyliśmy w klimat filmowej produkcji. Wspólnie nakręciliśmy teledysk! To dopiero frajda! Oby jak najwięcej takich lekcji……w kinie!

opiekunowie: Jolanta Poprawska, Beata Hadryan-Grzywna


Galeria Zdjęć