Sunday, 2.10.2022
Name days: Aleksander / Sława / Teofil
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

VIII Rajd "Od Sasa do Lasa"

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

23 listopada 2013 r. wyruszyliśmy na trasę rajdu do Kościelnej Wsi. W rajdzie tym bierzemy udział od początku jego istnienia. Ma on na celu upamiętnienie bitwy, która rozegrała się na polach pod Kaliszem 29 listopada 1706 roku. Był to największy epizod wojny północnej, w której uczestniczyły wojska koalicji antyszwedzkiej dowodzone przez Augusta II Mocnego a wojskami szwedzkimi i stronnikami Stanisława Leszczy

ńskiego. W bitwie zwycięstwo odniosły wojska rosyjsko – saskie i polskie.

W rajdzie brało udział 15 drużyn z powiatu: kaliskiego, ostrowskiego i pleszewskiego reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i licea. Na metę w Zespole Szkół w Kościelnej Wsi przybyło 203 uczestników. Bezpieczeństwo na trasie zapewniała Straż Miejska. Na mecie czekał na nas ciepły posiłek oraz słodkości.

Reprezentanci drużyn przystąpili do konkursów a my w tym czasie obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat bitwy i obejrzeliśmy wystawę prac plastycznych. Podobnie jak w latach poprzednich i tym razem nie zabrakło nam sukcesów. W konkursie historycznym na temat bitwy z 1706 roku w kategorii gimnazjów i liceów nasz reprezentant Kamil Ptak zajął II miejsce.

Honorowy patronat nad imprezą objął redaktor naczelny miesięcznika turystyczno – krajoznawczego „Poznaj swój kraj”. Ufundował on wiele atrakcyjnych nagród w tym między innymi prenumeratę wyżej wspomnianego czasopisma. Nagrody zostały rozlosowane wśród uczestników. Niestety w losowaniach nie mieliśmy szczęścia. Każda drużyna otrzymała jednak plakaty i numer czasopisma z artykułem o ubiegłorocznym rajdzie, w którym zdobyliśmy puchar. Możemy o tym przeczytać w artykule i zobaczyć na zamieszczonej fotografii.


Galeria Zdjęć