Wtorek, 5.12.2023
Name days: Bartosz / Norbert / Sabina
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Szkolna Olimpiada Sportowa Ociąż 2013

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF


Mottem igrzysk było łacińskie zdanie: Citius Altius Fortius, czyli Szybciej, Wyżej, Mocniej.

29 maja 2013r. w Zespole Szkół w Ociążu z okazji Dnia Sportu i Dnia Dziecka odbyła się Szkolna Olimpiada Sportowa jako uwieńczenie projektu edukacyjnego uczniów klasy II gimnazjum pt. „Jak zorganizować Dzień Sportu Szkolnego ?” pod kierunkiem p. Danuty Orłowskiej.

W Olimpiadzie wzięli udział wszyscy uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej przyjmując różne role : zawodników, organizatorów jak również pomocników sędziów. Stanowiska sędziowskie w poszczególnych konkurencjach i fotoreportera objęli nauczyciele wywiązując się wspaniale z powierzonych im zadań.

Uczniowie przygotowywali się do Olimpiady długi czas: wybierali państwa , które chcieliby na igrzyskach reprezentować, szyli flagi, stroje Greczynek (tu nieodzowna była pomoc rodziców), ustalali barwy klasy (kolorowe koszulki), wybierali najlepszego sportowca klasy, szkoły - kompletowali im odpowiednie czerwono -białe stroje, dekorowali szkołę, a przede wszystkim doskonalili swoją sprawność fizyczną by być najlepszym w wybranej przez siebie konkurencji. Każdy sportowiec mógł startować w trzech dyscyplinach sportowych.

W środę przy pięknej pogodzie Olimpiada odbyła się na świeżym powietrzu, na profesjonalnie przygotowanych boiskach trawiastych.

Dzieci i młodzież mogli przeżyć uroczyste rozpoczęcie Igrzysk Olimpijskich wg. scenariusza igrzysk ery nowożytnej i tak; defiladę dwunastu państw, uroczyste otwarcie I.O. przez panią dyrektor szkoły Katarzynę Kaźmierczak, zawieszenie flagi olimpijskiej, odegranie i przeczytanie hymnu olimpijskiego, wniesienie ognia olimpijskiego przez najlepszych sportowców szkoły i zapalenie znicza olimpijskiego, przysięgę sportowców, wypuszczenie gołębi jako znaku pokoju.

W drugiej części odbyły się zmagania sportowe dzieci i młodzieży klas IV – VI SP i I – III G w następujących konkurencjach: biegi długodystansowe, piłka nożna, piłka siatkowa, dwa ognie, skok w dal , rzut piłką lekarską, rzuty do kosza, skoki na skakance. Każda konkurencja odbywała się z podziałem na kategorie wiekowe i płeć

Klasy najmłodsze I – III SP uczestniczył y w sześciu specjalnie przygotowanych konkurencjach sprawnościowych i biegach przełajowych.

Podczas przerwy odbyły się pokazy akrobatyczne dziewcząt z klasy IIa i taneczne dziewcząt z klasy Ia i b gimnazjum, wszyscy uczniowie otrzymali pyszne lody ufundowane przez Radę Rodziców.

Po kilkugodzinnych zmaganiach sportowych nastąpiło uroczyste zakończenie Szkolnej Olimpiady. Wręczono ponad 50 złotych medali, ponad 100 dyplomów, nagrodę fair play i nagrody specjalne.

Uroczyście przy werblach opuszczono i zdjęto flagę olimpijską, zagaszono znicz olimpijski.

Pani Dyrektor dokonała uroczystego zamknięcia Igrzysk Sportowych wzywając dzieci i młodzież do stawienia się na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich , które być może wejdą na stałe do tradycji szkoły.

Dodać należy, że nad oprawą muzyczną imprezy czuwał niezawodny Maciej Bąk uczeń klasy IIa gimnazjum , a pomysłodawcą i głównym organizatorem była p. Danuta Orłowska , która podczas zakończenia Szkolnej Olimpiady Sportowej zastała uhonorowana złotym medalem z rąk pani Dyrektor za realizację sportowego projektu.

To był wspaniały barwny dzień pełen radości, niespodzianek i wielu wrażeń , zrealizowaliśmy wszystkie postawione sobie w projekcie edukacyjnym cele: zachęcanie uczniów do wypoczynku czynnego, zdrowa rywalizacja w duchu fair play, zapoznanie się z ceremonią otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich, organizacja imprezy masowej, umiejętność współdziałania w zespołach i kibicowanie.

Każdy uczeń był w tym dniu dla nas ważny, od najmłodszego do najstarszego, od najbardziej sprawnego do najmniej sprawnego – staraliśmy aby każdy zrozumiał, że … „jeśli stanąłeś na starcie to już wygrałeś, choćbyś na metę przybiegł ostatni”.Galeria Zdjęć