Czwartek, 8.12.2022
Name days: Edyta / Maria / Alojzy
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Polsko-Niemiecka Zielona Szkoła w Kluszkowcach (2013)

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

11-17 maja 2013

Realizacja projektu „Z Janem Pawłem II na górskich szlakach” w ramach innowacji „Dziecięce biuro podróży, czyli aktywne poznawanie przyjaciół w Europie”

        Po wielu miesiącach przygotowań i oczekiwań - nareszcie się doczekaliśmy! Jakie to wspaniałe uczucie gościć w naszych polskich Pieninach kolegów i koleżanki z niemieckich szkół i z dumą móc prezentować piękno górskich szlaków, po których niegdyś przechadzał się Jan Paweł II;  Kraków wraz z jego osobliwościami; Wieliczkę oraz spływ przełomem Dunajca. Polsko- niemieckie zielone szkoły na stałe wpisały się już w majową tradycję podstawówki w Ociążu, ale tym razem projekt „Z Janem Pawłem II na górskich szlakach” był szczególny i dzięki bogatemu programowi z sukcesem udało się zrealizować wszystkie jego założenia. Grupa 48 uczniów z dwóch polskich szkół: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ociążu, Szkoły Podstawowej im A. Mickiewicza w Skalmierzycach oraz dwóch niemieckich: Sant Alfons Schule oraz Sant Marien Schule w Berlinie przez tydzień odpoczywała, uczyła się języka niemieckiego, realizowała zadania dziecięcego biura podróży, wędrowała po górach. Całym przedsięwzięciem koordynowała pomysłodawczyni projektu Pani Dyrektor Katarzyna Kaźmierczak, a opiekę sprawowały nauczycielki języka niemieckiego: Renata Jakubczyk i Anita Morawska.

       W niedzielę uczestniczyliśmy w mszy świętej w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Kluszkowcach. Taka wspólna modlitwa zawsze bardzo łączy dzieci. Niezapomnianą atrakcją dla wszystkich uczestników był pobyt na termach w Białce Tatrzańskiej oraz zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce. Pogoda naprawdę dopisała. Dzięki temu mogliśmy się cieszyć ponad dwugodzinnym spływem przełomem Dunajca, co dla większości uczestników było wspaniałą przygodą. Podczas zielonej szkoły miały miejsce także liczne konkursy, zajęcia sportowo-rekreacyjne, animacje integracyjne, zajęcia innowacyjne, dyskoteki z konkursami, prezentacje prac multimedialnych polskich uczniów oraz nauka tańca dla Papieża Polaka, czyli opanowanie kroków Poloneza. Obie grupy wzięły udział w interaktywnym quizie wiedzy o Polsce oraz Niemczech i należy przyznać, iż wykazały się dużą wiedzą realio- i kulturoznawczą. Ostatni dzień pobytu zakończyliśmy zabawą muzyczną przy wspólnym grillowaniu oraz pokazem „Mam Talent”, w którym uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem prezentowali swoje małe i duże talenty. Czas szybko minął i ciężko było się  żegnać, ale uczniowie obiecali sobie nadal utrzymywać kontakty i pielęgnować zawarte znajomości.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować organizacji PNWM w Warszawie za okazaną pomoc merytoryczną oraz wsparcie finansowe.      

 

Renata Jakubczyk- koordynator wymiany


 

Galeria Zdjęć