Piątek, 22.9.2023
Name days: Maurycy / Ignacy / Tomasz
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Moda na język polski!- szkolne obchody Dnia Języka Ojczystego

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

   22 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego: Język polski jest ą, ę - i niech tak zostanie w ramach kampanii Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który został ustanowiony w 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności języków świata, a także w celu zwrócenia uwagi na dużą liczbę języków zagrożonych i ginących. Obchody były okazją do podnoszenia świadomości językowej wśród uczniów naszej szkoły oraz kształtowania poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

   Tego dnia uczniowie szkoły podstawowej, a także gimnazjum na lekcjach języka polskiego oglądali spot „Język polski jest ą-ę" przygotowany przez Radę Języka Polskiego, czytali fragment „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza bez znaków diakrytycznych, a następnie brali udział w pogadance na temat czystości naszego języka i zgubnych skutków nieużywania charakterystycznych polskich liter. Odbyła się również szkolna kampania Zostań mistrzem wymowy łamaczy językowych! przeprowadzona wśród uczniów i nauczycieli. Zorganizowano również konkursy: literacki Krasomówcze popisy- opowiadanie o swojej klasie z użyciem związków frazeologicznych, ortograficzny, podczas którego uczniowie rywalizowali o tytuł Klasowego mistrza „ą-ę" oraz plastyczny Mój język świadczy o mnie- wypowiadamy wojnę wulgaryzmom. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Agnieszka Woźniak


Galeria Zdjęć