Poniedziałek, 26.9.2022
Name days: Kacper / Justyna / Łucja
Idź do strony głównej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu

Młodzi empirycy - Łódź 2015

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

24 kwietnia 2015r uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych w Zakładzie Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Najważniejszym celem wyjazdu jest rozbudzenie zainteresowania wiedzą przyrodniczą wśród uczniów poprzez ukazanie znaczenia chemii przede wszystkim w życiu codziennym.

Ćwiczenia w pracowni uniwersyteckiej odbywają się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Młodzi empirycy – praca badawcza naszą pasją”.

Gimnazjaliści przeprowadzali samodzielnie ciekawe doświadczenia, m.in.:

- rozdzielali mieszaniny na składniki,

- przeprowadzali reakcje metali z kwasem solnym oraz reakcje siarczanu (VI) miedzi (II) z azotanem srebra,

- badali właściwości utleniające manganianu (VII) w zależności od środowiska,

- odróżniali alkohole jedno i wielowodorotlenowe przy użyciu wodorotlenku miedzi (II),

- wykrywali glukozę za pomocą próby Tollensa i Trommera.

Podczas zajęć gimnazjaliści mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu chemii, doskonalili umiejętność bezpiecznego wykonywania doświadczeń, poznali pracowników naukowych uniwersytetu oraz zobaczyli pracownię chemiczną uczelni.

Kolejny wyjazd odbędzie się w przyszłym roku szkolnym, gdyż uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczą w działaniach, które ułatwiają zdobywanie nowych doświadczeń i pogłębiają zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi.

Galeria Zdjęć